Otwieramy Galerię Gabinet - wystawa Julii Ciunowicz „Włókno i schronienie”

Z okazji jubileuszu 90. lat Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego otwieramy mikro-muzeum sztuki współczesnej - Galerię Gabinet. Pierwszą wystawę tworzą prace Julii Ciunowicz, artystki tekstylnej, rzemieślniczki i badaczki działającej na granicy sztuki zaangażowanej społecznie i ekologicznie.

Kategorie: 
Wystawa
zdjęcie pracy z wełny
Przydatne informacje
Miejsce: 
IEiAK UW, Żurawia 4, gabinet 101
Data rozpoczęcia: 
12-03-2025
Godzina: 
15:00

Rośliny oraz tkaniny, które w sztuce Julii Ciunowicz stają się medium refleksji, wplatane są w poszukiwania teoretyczne wokół przestrzeni i praktyk folkloru, historii sztuki kobiet oraz lokalnych relacji między człowiekiem i środowiskiem naturalnym. W swoich pracach nawiązuje do różnych momentów historii włókiennictwa i społecznego znaczenia wytwórstwa tkanin, jednocześnie umiejscawiając tradycyjnie dziedziczone techniki w nowych kontekstach. W pracy badawczej sięga do tradycji polskiej sztuki zaangażowanej ekologicznie (wystawy Na świeżym powietrzu? Pierwsze działania ekologiczne na plenerach artystycznych w Polsce, Fundacja Arton 2020, Warszawa; Seasons End, Art Encounters Biennial 2021,Timisoara, Rumunia). Na co dzień pracuje z tkaninami i włóknami tworząc pracownię barwienia naturalnego, tkactwa i plecionkarstwa Dzikie sploty. Wraz z Biurem Usług Postartystycznych prowadzi też badania artystyczne ze społecznością lokalną przykopalnianej miejscowości zdrojowej – Opolna-Zdroju, a wraz z Mają Janczar i Anną Ptak bada historię przemysłu włókienniczego i genderowych nierówności transformacji ustrojowej na Dolnym Śląsku.  
 
Prezentowane w Instytucie prace dotyczą technik pracy z naturalnymi włóknami zwierzęcymi i roślinnymi - surowym runem owczym, filcem, lokami, trawami, słomą.  Nawiązuje w ten sposób dialog z praktykami ocieplania schronień, domów, budynków, zatem też z tradycyjnymi technikami tworzenia wyrobów z filcu i wojłoków w Azji Centralnej i Wschodniej, używanych między innymi w Mongolii, gdzie od lat 70. zeszłego wieku członkinie i członkowie warszawskiego ośrodka etnologicznego prowadzili badania terenowe.
 

Wystawę będzie można oglądać we wtorki w godz. 10:00-14:00 w gabinecie 101.

 

Wernisaż wystawy

środa 12.03.2025, godz. 15:00
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, ul. Żurawia 4, gabinet 101

Po wystawie oprowadzać będzie jej autorka, Julia Ciunowicz. Komentarze wygłoszą Tomasz Rakowski, Oyungerel Tangad i Magdalena Lubańska.