Seminarium Postkolonialne: Trump 2.0. Neo- czy hiperkolonializm? - dyskusja
Interdyscyplinarny Zespół Badań Postkolonialnych zaprasza na spotkanie.

Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej, w IEiAK UW (Warszawa, ul. Żurawia 4) w sali 13 oraz online.
link do transmisji spotkania w zoom: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/99669707884
wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2YpqWKYBF
W ciągu zaledwie kilku tygodni działania administracji Donalda Trumpa wywarły głęboki i, naszym zdaniem, negatywny wpływ na świat wciąż zmagający się z kolonialną spuścizną. Zapraszamy na otwartą dyskusję, podczas której wspólnie zastanowimy się nad charakterem tego wpływu.
Do analizy nowych (lub ponownie nasilających się) zagrożeń wykorzystamy perspektywę kolonializmu w jego różnych aspektach: od pogardy i hierarchii, przez systemowe wykluczenia i rasizm, po kontrolę nad ciałami i ekstraktywizm. Będziemy rozważać, czy chaotyczny projekt trumpistowski stanowi kontynuację dawnych praktyk kolonialnych, ich odrodzenie, czy może tworzy zupełnie nową, negatywną formę kolonialności.
W dyskusji udział wezmą:
prof. Justyna Wierzchowska (Instytut Anglistyki)
prof. Agnieszka Kościańska (IEiAK)
dr Michał Czepkiewicz (Euroreg)
dr Piotr Cichocki (IEiAK)
Prof. ucz. dr hab. Justyna Wierzchowska pracuje w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką książki The Absolute and the Cold War: Discourses of Abstract Expressionism (2011), współredaktorką In Other Words: Dialogizing Postcoloniality, Race, and Ethnicity (2012) oraz numeru specjalnego Open Cultural Studies zatytułowanego On Uses of Black Camp (2018). Prof. Wierzchowska jest laureatką nagrody Senior Scholar Fundacji Fulbrighta na rok akademicki 2019-20 oraz stypendium Bekkera NAWA na rok akademicki 2021-22.
Prof. dr hab. Agnieszka Kościańska zajmuje się badaniami nad seksualnością, płcią, religijnością i dyskryminacją i pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, a w 2021 i 2022 roku była profesorką wizytującą w Oxford School of Global and Area Studies. Jest autorką m.in. Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie (z Michałem Petrykiem, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2022), Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu (Czarne, 2017).
Dr Michał Czepkiewicz - geograf pracujący w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) UW i na Wydziale Socjologii UAM. Zajmuje się zależnościami między urbanistyką, mobilnością, emisjami gazów cieplarnianych i dobrostanem mieszkańców miast. W swojej pracy łączy podejścia wywodzące się z geografii, geoinformacji i socjologii. W przeszłości związany z Uniwersytetem Islandzkim, Uniwersytetem Aalto i Uniwersytetem Stanowym w San Diego. Jest członkiem-założycielem sieci Dewzrost Polska i Social-Ecological Approaches to Mobility (SEAM).
Dr Piotr Cichocki - antropolog kultury, muzyk i producent związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Bada wynikające z kolonialnych powiązań relacje między technologią, dźwiękiem i podmiotowością we wschodniej Afryce. Wśród jego publikacji znajdują się takie książki jak Wzmacniane modlitwy. Dźwięk w społeczno-duchowych światach postkolonii (Słowo Obraz, 2024) czy Vimbuza z północnego Malawi. Ucieleśnione teorie, praktyki postkolonialności (Wydawnictwa UW, 2025), a także artykuły m.in. w Ethnologia Polona, Religion Compass, LUD, Seismograf, Observatorio CEMI.