Spotkanie autorskie z prof. Włodzimierzem Mędrzeckim oraz dyskusja o książce: Kresowy Kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 

Data dodania: 
01-03-2019
Kategorie: 
Spotkanie
Przydatne informacje
Miasto: 
Warszawa
Miejsce: 
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6
Data rozpoczęcia: 
06-03-2019
Godzina: 
17:00

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze - Oddział w Warszawie oraz
Stowarzyszenie “Pracownia Etnograficzna”

zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Włodzimierzem Mędrzeckim
oraz dyskusję o książce:
"Kresowy Kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej"

środa, 6 marca 2019 godzina 17.00
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6 (wejście od Kubusia Puchatka)

W spotkaniu wezmą udział:
prof.dr hab.Włodzimierz Mędrzecki, IH PAN
dr hab. Piotr Cichoracki prof. UWr, IH UWr
Tomasz Kuba Kozłowski, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa, Dom Spotkań z Historią
prof.dr hab.Magdalena Zowczak, IEiAK UW

z opisu wydawcy:
"Raj utracony, skarb zdobyty za cenę krwi bohaterów szerzących cywilizację wśród ludów Wschodu? A może raczej kolonia „panów” i miejsce ucisku podbitej ludności? Pierwszy obraz wyłania się ze wspomnień polskich sierot po Kresach. Drugi – znany jest z propagandy nieprzyjaciół II Rzeczypospolitej. Włodzimierz Mędrzecki przekonuje, że oba są dalekie od prawdy.

Kresowy kalejdoskop to książka potrzebna od lat. Przedwojenne polskie Kresy, stanowiące połowę terytorium kraju, są miejscem ścierania się różnych opcji politycznych, sporów o język nauczania. To wielokulturowe społeczności i konflikty nacjonalizmów. Energiczne metropolie i setki małych miasteczek. Chłopska walka o byt, aspiracje klasy średniej, hermetyczny świat ziemian. To również sławna na cały świat lwowska szkoła matematyki, borysławskie kopalnie, wileńskie lokale, znane przed wojną uzdrowiska. Ten świat dwunastu milionów ludzi warto poznać naprawdę."Pracownia Warecka – zadanie finansowane w ramach umowy 973/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.