Relacja z wyjazdu na badania terenowe studentów z grupy laboratoryjnej "Pamięć II wojny światowej i powojnia na Podkarpaciu. Ujęcie antropologiczne" 

Data dodania: 
13-08-2020
Kategorie: 
IEiAK
Badania

W  dniach 27.07.2020-07.08.2020 studenci z grupy laboratoryjnej "Pamięć II wojny światowej i powojnia na Podkarpaciu. Ujęcie antropologiczne"  kierowanej przez dr hab. Magdalenę Lubańską odbywali praktyki terenowe w okolicach Sieniawy. Prowadząc badania w okolicznych miejscowościach badali m.in. takie zagadnienia jak: relacje sąsiedzkie w miejscowościach mieszanych religijnie i etnicznie, sytuacja kobiet i dzieci w,  pamięć o partyzantkach i grupach rabunkowych, narracje o tożsamości i wymiarach jej doświadczania, stosunek do zaniedbanych cmentarzy, jednostkowe strategie przetrwania w warunkach działania partyzantek i grup rabunkowych, las Niechciałka jako miejsce zbrodni, rzeka San jako granica, pamięć o relacjach religijnych w miejscowościach mieszanych.

W ramach badań część grupy uczestniczyła w wyprawie po lasach sieniawskich w poszukiwaniu miejsc związanych z II wojną światową. zorganizowanej przez Nadleśnictwo Sieniawa, gdzie chcieliśmy zobaczyć ślady nieistniejących już wsi i przysiółków. Leśnicy uczyli nas odnajdywać je zwracając naszą uwagę na "unikatowy skład florystyczny roślin i pozostałości dawnych sadów w postaci drzew owocowych oraz zdziczałych rośliny uprawianych w przydomowych ogródkach jak np. barwinek zwyczajny czy rdest sachaliński. W miejscach tych poruszaliśmy tematy dotyczące współżycia i późniejszych wysiedleń miejscowej ludności wszystkich narodowości oraz konfliktów kulturowych w okresie powojennym" (fragment opisu ze strony Nadleśnictwa Sieniawa zob. https://sieniawa.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publ...).

Wkrótce na stronie laboratorium pojawią się impresje z badań terenowych studentów i zdjęcia z badań!

Ostatni dzień badań grupy laboratoryjnej "Pamięć II wojny światowej i powojnia na Podkarpaciu. Na zdjęciu studenci i prowadząca dr Magdalena Lubańska.

Galeria