Wyciszanie historii – dyskusja wokół książki Silencing the past Michela-Rolpha Trouillota
Interdyscyplinarny Zespół Badań Postkolonialnych zaprasza na otwarte spotkanie seminaryjne poświęcone książce amerykańskiego antropologa i historyka haitańskiego pochodzenia, Michela-Rolpha Trouillota, Silencing the Past. Power and the Production of History, wydanej po raz pierwszy w 1995 roku i nigdy nie opublikowanej w języku polskim.
Jak pisze Hazel V. Carby w przedmowie do jubileuszowego wznowienia książki w 2015 roku, Trouilota nie tyle interesowało, czym jest historia, ile jak historia działa, a na stronach Silencing the Past pokazał "jak rozpoznać, że to, co uchodzi za konsensus w istocie maskuje historię konfliktów". Sam Trouillot pisał, że jest to książka o historii i władzy, podkreślając, że "przemilczenia" stanowią integralną część wytwarzania narracji historycznej i powiązane są z nierównym dostępem do tego procesu różnych, rywalizujących ze sobą grup społecznych i jednostek. Monografia Trouillota stanowiła jedną z podstawowych inspiracji dla Raoula Pecka podczas pracy nad głośnym serialem dokumentalnym Wytępić całe to bydło (2021).
"The ultimate mark of power may be its invisibility; the ultimate challenge, the exposition of its roots".
Zagajenie i moderowanie dyskusji: Agata Łuksza
Agata Łuksza: kulturoznawczyni z zacięciem historycznym. Autorka książek: Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku (Kraków 2023) oraz Glamour, kobiecość, widowisko. Aktorka jako obiekt pożądania (Warszawa 2016). Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Obecnie realizuje badania roboczo zatytułowane Polskie historie kolonialne.
Spotkanie pomyślane jest jako dyskusja nad wybranymi fragmentami książki i kontekstową lekturą artykułu Ewy Domańskiej o historii ratowniczej. Osoby zainteresowane otrzymaniem rozdziału książki prosimy o kontakt (agata.luksza@uw.edu.pl lub p.cichocki2@uw.edu.pl)
Lektura:
- Michel-Rolph Trouillout, Silencing the Past. Power and the Production of History, Beacon Press, Boston 2015, rozdz. The Power in the Story (s. 1–30) oraz An Unthinkable History (s. 70–107)
- Ewa Domańska, Historia ratownicza, “Teksty Drugie” 2014, nr 5, s. 12–26 (https://rcin.org.pl/Content/60085/WA248_79682_P-I-2524_doman...)