Sieć przyjaciół. Serwis społecznościowy oczami etnografa
Warszawa 2012
ISBN 978-83-235-0935-6
Stron: 240
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Książka jest efektem pracy badawczej wśród użytkowników www.grono.net. Autor wskazuje, jak rozwiązania technologiczne kształtują relacje społeczne i kondycję jednostki, a także analizuje kulturowe przyczyny upadku portalu. Informacje z obiegu internetowego kształtują tożsamość internautów. Dają dla niej budulec. I młodzi dzielą się tym, co odkryją. Pozbawienie ich tych możliwości to jak amputacja osobowości. Od kiedy pojawiły się komputery, każdy może edytować dźwięk, film, tekst, miksować, remiksować, dzielić się tym. Kultura oddolna powraca, a przemysł kulturowy zaczyna być zagrożony. Twórcze rozwijanie różnego rodzaju produkcji w internecie jest na krawędzi legalności. Ale może to pojęcie legalności nie bardzo pasuje do rzeczywistości?
Piotr Cichocki (ur. 1981) – antropolog internetu związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, muzyk. Zajmował się polskimi użytkownikami serwisów społecznościowych, wykluczonymi Aborygenami z Sydney oraz mieszkańcami podlaskich wsi i wpływem, jaki na ich życie miała nowa technologia.
Recenzja Stan Rzeczy /06, Mateusz Halawa – Zalety niewczesności: Piotr Cichocki. Sieć przyjaciół. Serwis społecznościowy oczami etnografa