Prezentacja grup laboratoryjnych dla I roku – PRZYJDŹ I WYBIERZ SWOJĄ ŚCIEŻKĘ!

Laboratorium etnograficzne to zajęcia charakterystyczne dla naszego instytutu, pozwalające na wyjątkowe uczenie się w działaniu. Jest to specyficzna, intensywna i długotrwała forma zajęć, skoncentrowana wokół konkretnego problemu badawczego, trwająca od połowy pierwszego do połowy trzeciego roku studiów licencjackich. Zapraszamy studentów I roku do wyboru swojej ścieżki!

zdjęcie towarzyszące
Przydatne informacje
Miejsce: 
IEiAK, ul. Żurawia 4 , sala 104
Data rozpoczęcia: 
16-12-2022
Godzina: 
13:15

W 2022 roku proponujemy 3 tematy do wyboru:

  1. „Dynamika wyobrażeń społecznych. Polacy o Ukraińcach” – Prof. dr hab. Anna Malewska-Szałygin

Projekt szuka odpowiedzi na pytanie badawcze: w jaki sposób zmieniły się wyobrażenia społeczne (stereotypy) dotyczące mieszkańców i mieszkanek Ukrainy w sytuacji, gdy kontakt bezpośredni gwałtownie się zwiększył w wyniku wydarzeń takich jak masowa migracja spowodowana wojną. Badania będą prowadzone w gminie Nowy Targ, na Podhalu.

  1.  „Alternatywy rolnicze w kontekście współczesnych przemian na wsi” – dr Amanda Krzyworzeka i dr Agata Hummel

Projekt ma na celu analizę alternatyw rolniczych, takich jak rolnictwo ekologiczne, czy ruchy nowo-chłopskie w kontekście współczesnej wsi, która coraz bardziej się wyludnia i przekształca w miejsce rozwoju przemysłowej produkcji rolnej lub w atrakcję turystyczną. Badania grupy laboratoryjnej prowadzone będą w okolicach Grzybowa, w Województwie Mazowieckim. Tematy, które będą nas interesować to między innymi: wartości stojące za różnymi modelami rolnictwa, zmieniająca się sytuacja gospodarcza na wsi, jej wpływ na lokalne relacje społeczne (w tym na gospodarkę wzajemności i na relacje pomiędzy reprezentantami różnych rodzajów gospodarstw), podejście do pracy, planowanie i podejmowanie decyzji w różnych modelach rolniczych, wpływ mechanizmów rynkowych i polityki rolnej na działalność rolniczą, konsumenci gospodarstw alternatywnych i ich relacje z rolnikami.

  1.  „Odra – życie, katastrofa, nadzieja? Zamieszkiwanie kryzysu ekologicznego. - dr Małgorzata Owczarska

To laboratorium zajmie się relacjami ludzi, wody i innych stworzeń na Odrze dotkniętej katastrofą ekologiczną. Jest to zaproszenie do badań etnograficznych nad zmianami klimatycznymi, antropopresją i sytuacją wód w Polsce.  Co to znaczy śmierć rzeki? Jak i kto (ludzie i inne byty) odpowiadają na zaistniałą sytuację? Czy w obliczu kryzysu można szukać nadziei? Jak kształtują się kulturowe, lokalne aspekty życia w kryzysie ekologicznym? Zajmiemy się społecznymi konsekwencjami trwającej na Odrze katastrofy, wyobrażeniami rzeki, sposobami radzenia sobie z kryzysem (np. samoorganizacją, aktywizmem, planami ekologicznej odbudowy Odry przeciwstawianymi dalszej jej regulacji, tworzonymi na temat Odry opowieściami). Zadamy sobie też pytanie o transformacyjne aspekty kryzysu. Prace będą miały charakter antropologiczny, ale sięgać będziemy do wiedzy z innych dyscyplin jak hydrologia, prawo czy ekologia.