Międzyuczelniany Obóz Etnograficzny - reaktywacja’2024

W dniach 11-18 maja 2024 r. w Kolbuszowej odbył się Międzyuczelniany Obóz Etnograficzny. Nasz Instytut reprezentowali: Anatol Dziarski, Marta Majewska, Joanna Malinowska, Łucja Samorajczyk, Weronika Siemińska, Szala, Olga Załęska (na zdjęciu również Maksym Melokhin IEiAK UJ)

zdjęcie uczestników obozu

W 2024 roku, po ponad 40 latach, udało się wskrzesić ideę Międzyuczelnianego Obozu Etnograficznego. MOE’2024 odbyło się w dniach 11-18.05., Kolbuszowej, a brało w nim udział 29 osób studenckich - adeptek i adeptów etnologii i antropologii kulturowej z Krakowa, Łodzi i Warszawy. Wspierało ich 4 opiekunów z IEiAK UJ, IEiAK UŁ i IEiAK UW oraz 9 muzealników, w tym 7 z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz muzealniczki z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Muzeum v přírodě Vysočina, Hlinsko (Czechy).

Nasz pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, a przewodnikami byli Jolanta i Wojciech Dragan, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą i pasją. Uczestniczyliśmy również w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich oraz 20.lecia Polski w Unii Europejskiej. Następnie, od poniedziałku do piątku, czas dzieliliśmy między warsztaty dotyczące m.in. fotografii, zajęć edukacyjnych, aranżacji wystaw w obiektach muzeum na wolnym powietrzu, a badaniami etnograficznymi. Te ostatnie dotyczyły przestrzeni przydomowej we wsiach z okolic Kolbuszowej. Dwuosobowe zespoły badawcze działały w Brzezówce, Domatkowie, Kolbuszowej Górnej i Nowej Wsi, przynosząc wiele ciekawych, a czasem nieoczekiwanych informacji. Efekty tej pracy to ponad 150 nagranych rozmów oraz 1500 fotografii, które zasilą archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i będą wykorzystywane przy realizowanych wystawach, w pracach naukowych, planowaniu projektów badawczych. Najważniejszym jednak celem MOE było nawiązanie nowych znajomości, przyjaźni, budowanie więzi środowiskowych. Były one zacieśniane każdego dnia podczas badań oraz wieczornych spotkań.

Finałem MOE było sobotnie spotkanie podsumowujące, któremu przysłuchiwali się nasi muzealni opiekunowie: Magdalena Fołta i dr Janusz Radwański oraz goście specjalni, a wśród nich m.in. prof. dr hab. Jan Święch (IEiAK UJ), Katarzyna Dypa (dyrektor MKLw Kolbuszowej), Zbigniew Skuza (przewodniczący Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu).

Należy dodać, że MOE zostało objęte patronatem Młodej Antropologii, a zostało zrealizowane dzięki wsparciu logistycznemu i finansowemu Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Chciałabym bardzo podziękowań paniom: Marcie, Joannie, Łucji, Weronice, Szali, Oldze oraz panu Tolkowi za wspólnie spędzony czas, współpracę i terenowe zaangażowanie!

Relacje i zdjęcia z MOE można obejrzeć na fb IEiAK UW  #MOE

dr Katarzyna Waszczyńska (organizacja i prowadzenie)