problematyka etniczna i tożsamościowa w Europie Środkowo-Wschodniej; etnografia regionalna - zagadnienia działalności regionalnej i tworzenia/kształtowania wspólnot lokalnych oraz działań na rzecz dziedzictwa kulturowego; antropologia rzeczy i muzealnictwa; Badania: Polska: Mazowsze, Suwalszczyzna, Podlasie; pogranicze polsko-litewsko-białoruskie; Republika Białoruś.
Moje zainteresowania naukowe i badawcze skoncentrowane są wokół:
problematyki etnicznej i tożsamościowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Badania na ten temat prowadzę przede wszystkim w Republice Białoruś, ale interesują mnie również pogranicza, w tym polsko-litewsko-białoruskie. Na podstawie zebranego w latach 1995-2004 materiału empirycznego napisałam pracę doktorską pt. „Postaci tożsamości narodowej. Wizerunek Białorusinów końca XX wieku na podstawie badań z Mińska i okolic” (obronioną w 2004 roku). Natomiast materiały pozyskiwane po 2004 roku wykorzystuję do pisania artykułów. Od 2010 zajmuję się również badaniem obecności problematyki białoruskiej w mediach (m.in. we francuskim dyskursie medialnym) i nowych mediach;
problematyki społeczności lokalnych i ich postrzegania kultury regionalnej. W tym kontekście szczególnie interesują mnie działania regionalistów, inicjatywy kolekcjonerskie i muzealnicze, podejmowane przez osoby prywatne. W badaniach głównie koncentruję się na obszarze Polski: na Kurpiowszczyźnie, Pobożu, Suwalszczyznie, Podlasiu. Od 2008 roku realizuję (wraz ze studentami) projekt naukowo-dokumentacyjny pt. „Miniatury etnograficzne”, polegający na porządkowaniu, sfotografowaniu i opisie obiektów/przedmiotów, zgromadzonych przez lokalnych zbieraczy/kolekcjonerów. Pracowaliśmy już w: Ośrodku Etnograficznym Dziedzictwa Kulturowego Kurpiów w Lelisie (gmina Lelis, 2008-2009); Muzeum Kurpiowskim w Wachu (gmina Kadzidło, 2010-2014) oraz przy zbiorach kultury wilamowskiej (woj. śląskie, 2015-2016).
W latach 2013-2015 brałam również udział, jako koordynatorka Modułu II i badaczka, w projekcie pt. „Oddolne tworzenie kultury. Wielostanowiskowe studium porównawcze”, realizowanym w ramach programu „Obserwatorium kultury” (finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Założeniem Modułu II była identyfikacja i opis kulturotwórczych praktyk społeczno-kulturowych w gminie Kadzidło (województwo mazowieckie) - na temat wyników można zaś przeczytać na stronie: http://kulturaoddolna.pl/
Zajęcia, które prowadzę, skoncentrowane są wokół zagadnień:
Za szczególną formę dydaktyki uważam prowadzenie grup laboratoryjnych. Od 1995 roku zrealizowałam ze studentami pięć takich projektów. W czterech z nich podejmowaliśmy tematykę kształtowania tożsamości w grupach lokalnych w Republice Białoruś (I grupa realizowała badania w okolicach Nieświeża i Klecka, 1995-1997; II - wokół Puszczy Białowieskiej po dwóch stronach granicy 1997-1999; III - w okolicach Słonima, Żyrowic i Dziatłowa, 1999-2001 oraz IV - w okolicach Różan, Kosowa i Łyskowa 2001-2003), z kolei grupa piąta skoncentrowana była na zagadnieniach wspólnoty lokalnej budowanej przez mieszkańców z okolic Przerośli i Filipowa (północno-zachodnia Suwalszczyzna, 2008-2010).