Między Scyllą strachu i Charybdą niemożności - o protestach w Republice Białoruś
Zakład Teorii i Badań Współczesnych Praktyk Kulturowych IEiAK UW serdecznie zaprasza na seminarium w najbliższy poniedziałek, 30 listopada, podczas którego dr Katarzyna Waszczyńska przedstawi ostatnie wydarzenia na Białorusi i podejmie próbę ich interpretacji.
"Między Scyllą strachu i Charybdą niemożności - o protestach w Republice Białoruś"
Kolejne, szóste już wybory prezydenckie w Republice Białoruś odbyły się 9.08.2020 r. Z wcześniejszych analiz i obserwacji życia społeczno-politycznego nie wynikało, by mogły przynieść zasadnicze zmiany w białoruskiej elicie rządzącej. A jednak, wydarzenia towarzyszące kampanii wyborczej (związane kontrkandydatami Aleksandra Łukaszenki: Siergiejem Cichanouskim, Wiktorem Babaryko, Valerym Cepkało i ostatecznie startem Swietłany Cichanouskiej), a także problematyczny przebieg samych wyborów wywołały poruszenie wśród Białorusinów (obywateli RB) oraz protesty. Ich intensywność, czas (trwają już prawie trzy miesiące), a przede wszystkim mnogość uczestników i wielość miejsc (już nie tylko odbywają się w Mińsku) skłaniają do zastanowienia się nie tyle nad możliwościami zmian politycznych, ile nad postrzeganiem przez Białorusinów szans na własną podmiotowość. Czy często skandowane hasło: vierim, možem, pieramožem [wierzymy, możemy, zwyciężymy] zapowiada przemiany społeczeństwa białoruskiego?
W wystąpieniu dr Waszczyńska przybliży faktografię protestów, wskaże ich przyczyny, a także zanalizuje formy tej mobilizacji społecznej. Zastanowi się także nad tym, czy i jakie zmiany mogą przynieść Białorusinom.
Spotkanie odbędzie się w formie online: LINK