Festiwal Nauki 2021: świat muzyki sardyńskiej

Zapraszamy na 25. Jubileuszowy Festiwal Nauki! 

W tym roku w ramach Festiwalu IEiAK zaprasza na warsztaty na temat tożsamości kulturowej Sardyńczyków. Spotkanie przeniesie uczestników w bogaty świat kultury muzycznej Sardyńczyków. Świat, który stanowi ważny element życia codziennego, społecznego i religijnego oraz tożsamości mieszkańców wyspy.  

Warsztaty poprowadzi Edyta M. Łubińska

Tożsamość kulturowa Sardyńczyków – świat muzyki sardyńskiej

20 września 2021, g. 18:00
Warsztat prowdzony będzie za pośrednictwem platformy Zoom
Z uwagi na ograniczoną ilość osób prosimy o zapisy (od dnia 13 września) pod adresem: em.lubinska@uw.edu.pl

Zaproponowane spotkanie przeniesie uczestników w bogaty świat kultury muzycznej Sardyńczyków. Świat, który stanowi ważny element kultury, życia codziennego, społecznego i religijnego oraz pomaga w procesie kształtowania i poznania tożsamości kulturowej mieszkańców wyspy. Przeniesiemy się w świat głosu i dźwięku. Poznamy ważnych twórców muzyki sardyńskiej zarówno świeckiej jak i religijnej oraz problematykę poruszaną w tekstach wykonywanych przez nich utworów. Zapoznamy się z charakterystycznym brzmieniem jedynego w swoim rodzaju, obecnego jedynie na Sardynii, męskiego śpiewu tenores sardi. Wejdziemy również, w świat tradycyjnych instrumentów muzycznych obecnych w kulturze sardyńskiej.

Zdarza się, że świat, który badamy, poznajemy dzięki treściom, wyśpiewanym w tekstach pieśni świeckich czy też religijnych. Często, teksty śpiewane podczas różnych uroczystości, pozwalają nam wejść w najgłębsze zakamarki historii oraz tradycji danej kultury. Dla badacza, muzyka w kulturze pełni nie tylko funkcję estetyczną czy emocjonalną, ale również pełni funkcję poznawczą. Dzięki antropologii muzyki, możemy opisać i wyjaśnić zjawiska muzyczne człowieka, w kontekście badanej kultury.

W trakcie warsztatów połączymy się z jedną z najważniejszych sardyńskich pieśniarek, sięgająca do muzyki tradycyjnej i tekstów źródłowych - Eleną Ledddą i być może posłuchamy na żywo jednej z sardyńskiej pieśni w jej wykonaniu.  
Elena Ledda jest znana w świecie tzw. Word Music. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród na szczeblu międzynarodowym oraz autorką projektów muzycznych. W 2011 roku była gwiazdą Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2019 roku zdobyła drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najlepszą płytę 25-lecia Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 

 

Festiwal Nauki oferuje cykl spotkań z naukowcami, którzy w przystępny sposób prezentują najnowsze osiągnięcia, metody badawcze oraz wyzwania na przyszłość.  Dzięki takim spotkaniom można lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także dowiedzieć się, na jakie pytania nauka nie znalazła jeszcze odpowiedzi.

Spotkania dotyczą wielu dziedzin nauki - od nauk ścisłych przez przyrodnicze, medycynę, nauki humanistyczne, społeczne aż do dyscyplin związanych ze sztuką.  Są adresowane do wszystkich bez względu na wykształcenie i wiek, przygotowane są specjalne zajęcia dla dzieci. Spotkania mają formę debat, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych, wizyt w laboratoriach, wystaw, wycieczek; są także konkursy i gry edukacyjne.

Zapraszamy także na inne spotkania organizowane w ramach Festiwalu przez różne instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe.
Wszystkie spotkania są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych nauką. 

Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie: www.festiwalnauki.edu.pl