Wytwarzanie intymności. O codziennych wyzwaniach
To już czwarta konferencja organizowana przez pracowników Zakładu Socjologii Płci i Rodziny Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Polskim Towarzystwem Socjologicznym o. Wrocław. Po zagadnieniach związanych ze społeczno-kulturowymi wymiarami płci oraz społeczno-kulturowymi aspektami ciała i ludzkich zachowań seksualnych pragniemy poświęcić uwagę intymności. To kolejne zagadnienie nurtujące członków społeczeństw późnej nowoczesności i tym samym istotne zagadnienie dla badaczy społecznych. Słownikowa definicja mówi, że intymność to tyle, co bardzo osobista sprawa lub osobisty charakter czegoś, a także seksualne, erotyczne, miłosne oblicze czegoś, coś zastrzeżone dla najwęższego kręgu bliskich osób. Ale też jest to bliskość, zażyłość i poufałość. Słownikową nieokreśloność badacze społeczni konkretyzują na przykład przez odniesienie wymienionych cech do relacji międzyludzkich. Intymność na pozór jest tylko sprawą prywatną i bez znaczenia dla życia publicznego. W rzeczywistości są w nim obecne seks i seksualność, erotyka, miłość, różne rodzaje bliskości i płeć. Wiążą się z nim skłonności ekshibicjonistyczne i voyeurystyczne, jakie mają charakteryzować członków współczesnych społeczeństw. Mamy też za sobą jako kultura zachodnia narodziny miłości romantycznej i rewolucję seksualną. Jako badacze społeczni interesujemy się coraz bardziej intymnością. Nasze zaciekawienie nią nasila się odkąd zdaliśmy sobie sprawę, jak historia emocjonalna społeczeństw, radykalne przemiany w sferze intymności wpływają na relacje międzyludzkie, na nowoczesne instytucje, na kształt życia publicznego, na większość pochłaniających nas zagadnień; odkąd wiemy jak jest ważna i jak niewiele danych mamy na jej temat oraz jak trudno się ją bada za pomocą naukowych metod, jak często zaledwie docieramy do tego, co naskórkowe, bo wbrew posądzeniu o szybkie i łatwe jej udostępnianie postronnym, nie lubi ona „szkiełka i oka mędrca”.
Proponujemy zatem szerokie potraktowanie zagadnienia intymności i przyjrzenie się jak największej ilości obszarów problemowych, m.in. następującym:
Mamy nadzieję, że szeroki zakres problemowy spotkania pozwoli na określenie stanu badań w tym obszarze.
Obrady będą prowadzone w formie wystąpień (15-20 min.), wygłaszanych w sekcjach tematycznych. Sekcje tematyczne i szczegółowa tematyka obrad zostaną opracowane na podstawie zgłoszonych referatów oraz ujęte w programie konferencji. Organizatorzy przewidują opublikowanie artykułów objętości jednego arkusza, prezentujących w rozwiniętej formie przedmiot konferencyjnego wystąpienia w języku polskim lub angielskim (warunkiem opublikowania jest uzyskanie pozytywnej recenzji naukowej).
RADA PROGRAMOWA KONFERENCJI:
KOMITET ORGANIZACYJNY:
KOSZT UCZESTNICTWA – 270,00 PLN
WAŻNE DATY: