WILAMOWICE - PO RAZ TRZECI

Data dodania: 
27-08-2017
Kategorie: 
IEiAK
Badania

W dniach 2-8 lipca 2017 roku, grupa studentów, doktorantów i pracowników IEiAK UW uczestniczyła w praktycznej odsłonie zajęć Miniatury etnograficzne: Wilamowice. Prace dotyczyły zbiorów wilamowskich ubiorów codziennych i świątecznych, których zbieraczem i kolekcjonerem jest Tymoteusz Król. Każdego dnia pobytu w gościnnych Wilamowicach powstawały opisy na kartach muzealnych oraz dokumentacja fotograficzna wspomnianych zbiorów. To praca żmudna, wymagająca cierpliwości i uwagi, ale też dająca satysfakcję. Nie chodzi w niej bowiem tylko o tworzony katalog muzealny (dzisiaj głównie w wersji cyfrowej, komputerowej), ale o realną pomoc w działaniach na rzecz zachowania wilamowskiego dziedzictwa kulturowego.

Nad ubiorami wilamowskimi pochylali się i zmagali z niełatwą materią opisu:

Małgorzata Kowalska
Jan Zygmunt Kowalski
Andrij Mahometa
Stanisław Mazurek
Maciej Mętrak
Maja Świderska
Zuzanna Walkiewicz
Aleksandra Worotyńska
Justyna Zynek

Wsparciem była zaś ekipa wilamowska: Tymoteusz Król i Justyna Majerska-Sznajder, poszerzona w tym roku o trzy bardzo młode, ale już zaangażowane Wilamowianki: Anię, Małgosię i Olę.

W czasie „po pracy” zaś, grupa uczestniczyła m.in. w próbie wielopokoleniowego zespołu Wilamowianie

oraz w uroczystym świętowaniu 90. urodzin pani Anny Foks - jednej z najstarszych Wilamowianek.

oraz w wycieczkach po Wilamowicach i okolicach

Warto dodać, że była to już trzecia odsłona współpracy z Wilamowianami i wspierania ich dążeń do zachowania kultury wilamowskiej i utworzenia muzeum. Jak do tej pory udało nam się opracować ponad 700 obiektów z 1200 zebranych (stan na lipiec 2017 r).

Wszystkim Współpracownikom bardzo dziękuję za zaangażowanie, pracę i wspólnie spędzone chwile

Katarzyna Waszczyńska

Małgorzata Kowalska

 

Prace dokumentacyjne w Wilamowicach są realizowane w ramach grantu NPRH pt. Dokumentacja językowego i kulturowego dziedzictwa Wilamowic (0002/NPRH3/H11/82/2014), kierownik grantu: mgr Bartłomiej Chromik (Artes Liberales) oraz dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Gminy Wilamowice.