Polityka przestrzenna i długotrwałe uchodźstwo: studium obozu al-Am’ari na Zachodnim Brzegu Jordanu

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarte seminarium naukowe IEiAK UW i Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna!

Dr Dorota Woroniecka-Krzyżanowska (Uniwersytet Łódzki) 27 lutego 2019 (środa) o 10.30 w sali 108 IEiAK wygłosi wykład "Polityka przestrzenna i długotrwałe uchodźstwo: studium obozu al-Am’ari na Zachodnim Brzegu Jordanu".

Większość modeli teoretycznych dotyczących obozów dla uchodźców nawiązuje do prac Giorgio Agambena przedstawiając je jako przestrzeń, w której stan wyjątkowy staje się regułą, a mieszkańcy zostają wyłączeni z normalnego porządku prawnego, pozbawieni obywatelstwa i sprowadzeni do nagiego życia. Choć tego rodzaju ujęcia po części oddają doświadczenie będące udziałem uchodźców, zwłaszcza tych przebywających w obozach zamkniętych, to jednak poprzez nacisk na wymiar formalno-prawny nie uwzględniają wielu aspektów życia codziennego na wygnaniu. Zwłaszcza w sytuacji długotrwałego uchodźstwa, złożoność i wieloaspektowość obozowego życia podważa binarny charakter powszechnie przyjmowanych opozycji między obozem a miastem, stanem wyjątkowym a prawami obywatelskimi. Lepsze zrozumienie tej skomplikowanej rzeczywistości wymaga odejścia od modeli opartych na logice dwubiegunowej i przyjrzenia się materialnym, społecznym i politycznym aspektom codziennej rzeczywistości długotrwałych obozów. W oparciu o półtoraroczne badania terenowe w al-Am’ari, palestyńskim obozie dla uchodźców powstałym w 1949 roku na Zachodnim Brzegu Jordanu, poddam analizie przejawy stanu wyjątkowego które kształtowały sposoby, warunki i charakter społeczno-przestrzennego rozwoju obozu oraz oddolne działania podejmowane przez mieszkańców w odpowiedzi na realia wieloaspektowego wykluczenia i wyzwania związane ze zmieniającą się sytuacją polityczną. Szczególną uwagę poświęcę wysiłkom mieszkańców mającym na celu dochodzenie i legitymizację prawa ich społeczności do rozwoju, partycypacji w kształtowaniu i zarządzaniu obozową przestrzenią oraz uznania autonomii obozu jako wspólnoty politycznej. Poprzez odniesienie do koncepcji ‘prawa do miasta’ (ang. the right to the city) moim celem będzie podjęcie dyskusji na temat praw obywatelskich i zbiorowych w kontekście społeczności obozowych pozostających w sytuacji długotrwałego wygnania.

Dr Dorota Woroniecka-Krzyżanowska pracuje jako adiunkt w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego. Z wykształcenia socjolożka i arabistka, obroniła doktorat w Szkole Nauk Społecznych IFiS PAN. Jej rozprawa doktorska dotyczyła relacji między przestrzenią, prawem a tożsamością w kontekście długotrwałego uchodźstwa na podstawie studium obozu dla uchodźców palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. W projekcie podoktorskim badała rolę palestyńskich klubów sportowych jako platform samorządności i partycypacji społecznej na poziomie lokalnym. Dr Woroniecka-Krzyżanowska odbyła staże zagraniczne w Refugee Studies Centre (University of Oxford), Birzeit University (Palestyna) oraz Zentrum Moderner Orient w Berlinie. Obecnie członkini międzynarodowego projektu „Liminal spaces as sites of socio-cultural transformation and knowledge production in the Arab World” prowadzonego przez Zentrum Moderner Orient i finansowanego przez Volkswagen Stiftung.

 

SEMINARIA NAUKOWE IEiAK - w trakcie seminariów badania prezentują pracownicy instytutu, a także antropolodzy i przedstawiciele pokrewnych dyscyplin z kraju i ze świata. To okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami i swobodnej dyskusji w kameralnej atmosferze. Spotkania są otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych: zarówno badaczy, jak i studentów, absolwentów oraz wszelkie osoby, którym bliska jest tematyka seminariów. Dowiedz się więcej

Nagrania seminariów

"Antropologia dziś - otwarte seminaria naukowe" – zadanie finansowane w ramach umowy 973/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.