Lokalna społeczność żydowska

Przydatne informacje
Miasto: 
Ostrów Wielkopolski
Kraj: 
Polska
Data rozpoczęcia: 
16-11-2017
Data zakończenia: 
17-11-2017
Zgłoszenia do: 
31-10-2017

Historia Żydów na ziemiach polskich liczy ponad tysiąc lat. Był w niej czas tolerancji i pomyślnej koniunktury dla wspólnoty żydowskiej, ale również tragedie antysemityzmu, braterstwo w walkach o niepodległość Polski w XIX wieku, dramat Szoa. Tak długi pobyt społeczności żydowskiej na ziemiach polskich zaznaczył się trwałym śladem. W 1939 roku obywatelami II Rzeczypospolitej było około 3,5 miliona Żydów. Polska była wówczas najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia intelektualnego, politycznego i religijnego. Z ziem polskich pochodziło wielu wybitnych twórców ze wszystkich dziedzin kultury, gospodarki i polityki, którzy wnieśli znaczący wkład w dorobek intelektualny, gospodarczy i duchowy kraju. W wielu miastach i miasteczkach Polski możemy dziś podziwiać synagogi i kirkuty, a wiele muzeów w swych kolekcjach posiada bogate zbiory judaików.

Tematem tegorocznej, piątej już konferencji pragniemy uczynić wspólną, polsko-żydowską przeszłość. Miejscem naszych obrad będzie siedziba Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski, Forum Synagoga, przy ul. Raszkowskiej 21 w Ostrowie Wielkopolskim. Konferencja odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2017 r. Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i religią Żydów, oraz ich wkładem w kulturę różnych rejonów Polski.

Abstrakty (do 200 słów) prosimy przesyłać do dnia 29 października 2017 r. na adres lukasz.krzyszczuk@uwr.edu.pl. Lista prelegentów zostanie ogłoszona najpóźniej 31 października 2017 r., o czym wszyscy kandydaci zostaną poinformowani drogą elektroniczną. Szczegółowy program konferencji zostanie podany do dnia 4 listopada 2017 r. Opłata konferencyjna wynosi 160 zł.

Komitet Naukowy Konferencji:

  • prof. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak
  • prof. dr hab. Roman Dziergwa
  • dr hab. Gościwit Malinowski, prof. UWr.
  • dr Krzysztof Morta

Komitet Organizacyjny Konferencji:

  • dr Krzysztof Morta (przewodniczący)
  • mgr Łukasz Krzyszczuk (sekretarz konferencji)
  • dr Magdalena Jóźwiak

Zaproszenie