O migracji algierskiej we Francji
Zapraszamy na 36. Seminarium Migracyjne IEiAK UW, którego gościnią będzie dr Ludwika Włodek (Studium Europy Wschodniej UW).
Nie wiadomo dokładnie ile mieszka we Francji osób pochodzenia algierskiego. Jeśli liczyć wszystkich, którzy mają przynajmniej kogoś z pokolenia dziadków urodzonego w Algierii, wyjdzie kilka milionów. Cześć z nich nadal nie ma francuskiego obywatelstwa, zdarza się, że z wyboru, na przykład z szacunku dla rodziców, którzy walczyli o wolną, niepodległą Algierię. Inni z kolei najchętniej zapomnieliby o swoim algierskim pochodzeniu i robią wszystko, żeby się odciąć od korzeni. Niektórym o ich algierskości przypominają Francuzi, najczęściej nie wtedy, kiedy oni sami by tego oczekiwali. Opowiem o różnych strategiach przetrwania we francuskim społeczeństwie, jakie obierają migranci i ich potomkowie. Przy okazji sięgnę do historii relacji francusko-algierskich i pokażę główne punkty zapalne, które powodują, że bycie Algierczykiem we Francji jest doświadczeniem bardzo specyficznym, niedostępnym dla migrantów z innych krajów.
Bio:
Dr Ludwika Włodek jest adiunktką w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i reporterką. W Tadżykistanie prowadziła długotrwałe badania terenowe dotyczące roli państwa i narodu w ofercie ideologicznej tadżyckich liderów politycznych lat 1991–2004. Materiały do swoich tekstów reporterskich zbierała m.in. w Iranie, Spiszu, Afganistanie i Algierii. Autorką następujących książek: „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, „Wystarczy przejść przez rzekę”, „Andrzej Mróz: cudowna, cudowna historia”, „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza”, "Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji", "Buntowniczki z Afganistanu".
Polecane lektury:
- Eldridge, Claire 2016. Creating an identity, in: Idem, From empire to exile. History and memory within the pied-noir and harki communities, 1962–2012. Manchester University Press, pp. 101–137.
- Kubera, Jacek. 2017. Francuzi, Algierczycy? Relacje między identyfikacjami Francuzów algierskiego pochodzenia. Seria: Monografie FNP. Toruń: Wydawnictwo UMK. [OA ze strony wydawnictwa]
- Włodek, Ludwika. 2020. Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji. Wołowiec: Czarne.
Fot. Ludwika Włodek: Stare drzewo oliwne w Z5, czyli kompleksie sportowym rodziny Zidanów pod Aix en Provence. Drzewko zostało przywiezione z Hiszpanii, ma symbolizować przywiązanie do ziemi, szacunek dla przyrody i śródziemnomorską wspólnotę.