Dobra Zmiana na śmietniku historii? Badania nad cmentarzem dworzan z XXIV-XXIII wieku p.n.e. w Sakkarze (Egipt)
Zapraszamy na kolejne Seminarium Afrykanistyczne!
![materiał z badań](https://etnologia.uw.edu.pl/sites/default/files/styles/node_-_zdj_cie_g__wne/public/sq-ptafr.png?itok=H4hFoBPS&c=a4dfbba416945d71f11b38f9deff20dc)
Kiedy w 1987 roku prof. Karol Myśliwiec zaczynał badania w Sakkarze, po zachodniej stronie najstarszej z egipskich piramid, wielu egiptologów twierdziło, że w takim miejscu, na krańcu nekropoli, można oczekiwać co najwyżej starożytnego śmietnika. Czas pokazał, że było zupełnie inaczej. Obszar po zachodniej stronie Piramidy Schodkowej okazał się cmentarzyskiem dworzan z czasów VI dynastii i bezcennym źródłem wiedzy o skomplikowanych, zagadkowych czasach schyłku epoki budowniczych piramid. Zarówno cmentarzysko jako obszar, jak i poszczególne grobowce dostarczają informacji o zmianach, jakie zachodziły wówczas w strukturach państwa, kulturze, a nawet klimacie.
dr hab. Kamil O. Kuraszkiewicz, prof. UW - archeolog, egiptolog, profesor w Zakładzie Egiptologii Wydziału Orientalistycznego UW, kieruje Polsko-Egipską Misją Archeologiczną Saqqara. Jego zainteresowania badawcze obejmują Egipt w III tysiącleciu p.n.e., ze szczególnym uwzględnieniem władzy królewskiej z jej atrybutami i manifestacjami, administracji państwowej i kadry urzędniczej oraz kontaktów z terenami ościennymi w czasach Starego Państwa.