Smoki i wszy. Zaraza w Polsce 1918-1922 - seminarium z udziałem Łukasza Mieszkowskiego
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarte seminarium naukowe IEiAK UW, podczas którego
Łukasz Mieszkowski wygłosi wykład
Smoki i wszy. Zaraza w Polsce 1918-1922
Epidemia to byt empiryczny, potwierdzony z medycznego punktu widzenia, podlegający opisowi historycznemu. Dla odmiany, definiowana antropologicznie zaraza jest fragmentem krajobrazu mitycznego, stałym elementem wyznaczającym kryzys. To, czy epidemia staje się zarazą, zależy od tego, czy nabierze odpowiednich znaczeń, czy stanie się katalizatorem, lub przynajmniej metaforą zmiany społecznej. Fakt, że w ciągu pierwszych lat II Rzeczpospolitej, w różnych częściach kraju, szpitale zmieniły się w umieralnie, a stacje kwarantanny w obozy koncentracyjne, szybkość, z jaką język parazytologii przeniknął do debaty publicznej, brutalność we wprowadzaniu przepisów sanitarnych, wszystko to może być interpretowane jako objawienie się charakterystycznych cech czasu zarazy.
Celem doktoratu jest prześledzenie, czy wielka epidemia - lub kilka małych epidemii składających się na wielką - jaka dotknęła Polskę i jej wschodnie pogranicze w latach 1918 - 1922, stała się zarazą w jej pierwotnym, mitologicznym znaczeniu, czy jej zwiastuny, przebieg, sposób, w jaki ludzie usiłowali z nią walczyć, przeżyć, lub po prostu w niej być, poddadzą się narzędziom klasycznej antropologii chorób, zarazy i śmierci. Metoda taka pozwoli też zaprezentować nową narrację, odmienną od obowiązującej, przedstawiającej Polskę w pierwszych latach jej istnienia w kontekście rzekomego, wielkiego sukcesu wojskowego i politycznego. Pozwoli to udzielić wykluczonym przedstawicielom społeczeństwa - najuboższym, mniejszościom narodowościowym i religijnym - głosu, a w wielu przypadkach, w których nie będzie to możliwe, przynajmniej zwrócić uwagę na ich obecność i cierpienie.
Łukasz Mieszkowski jest historykiem, absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i studiów doktoranckich w Imre Kertesz Kolleg na Uniwersytecie Fryderyka Schillera w Jenie. Zajmuje się historią społeczną, wojskową i medyczną I połowy XX wieku, jego praca magisterska "Tajemnicza Rana. Mit czołgu-pułapki w powstaniu warszawskim" została wyróżniona nagrodą I stopnia im. Jana Józefa Lipskiego a jej książkowe wydanie nominowane było do nagrody historycznej tygodnika "Polityka". Łukasz Mieszkowski jest też aktywnym artystą-plastykiem, autorem m. in. realizowanego właśnie muzeum i pomnika na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze.
SEMINARIA NAUKOWE IEiAK - w trakcie seminariów badania prezentują pracownicy instytutu, a także antropolodzy i przedstawiciele pokrewnych dyscyplin z kraju i ze świata. To okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami i swobodnej dyskusji w kameralnej atmosferze. Spotkania są otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych: zarówno badaczy, jak i studentów, absolwentów oraz wszelkie osoby, którym bliska jest tematyka seminariów. Więcej o seminariach
Nagrania seminariów