Najwyższy czas. O zaangażowaniu w upamiętnianie Romów i Sinti w Auschwitz
Informujemy, że ukazała się publikacja "Auschwitz. Pamięć o nieheteronormatywnych ofiarach obozu" pod redakcją Lutz van Dijk, Joanny Ostrowskiej i Joanny Talewicz-Kwiatkowskiej (Warszawa 2021, ISBN 978-83-66018-88-4, A5, s.260, 65 il. cz.-b., okładka miękka).
Polecamy między innymi tekst dr Joanny Talewicz-Kwiatkowskiej (IEiAK UW): "Najwyższy czas. O zaangażowaniu w upamiętnianie Romów i Sinti w Auschwitz".
Więcej o publikacji:
Oficjalnie paragraf 175 niemieckiego kodeksu karnego penalizował wyłącznie relacje seksualne między mężczyznami. Prześladowanie lesbijek, osób transpłciowych, interpłciowych i biseksualnych odbywało się na podstawie innych przepisów, wymierzonych w osoby uznawane przez reżim za „aspołeczne”czy „kryminalistów”.. Pamięć o prześladowaniu mniejszości seksualnych w czasie drugiej wojny światowej jest dziś w Polsce bardzo potrzebna. Brak edukacji historycznej dotyczącej tej grupy ofiar i – szerzej – zapomnianych ofiar nazizmu w istotny sposób wpłynął na homofobiczne nastroje w polskim społeczeństwie.