Etnografia lokalnych znaczeń. Monografia społeczności lokalnej okolic Dziewieniszek na Wileńszczyźnie

Smyrski Łukasz (red.)
Seria wydawnicza:
Dissertationes Universitatis Varsoviensis
Rok wydania:

ISBN 83-235-0216-1

Strona WUW

Książka jest zbiorem artykułów stanowiących pokłosie badań terenowych prowadzonych przez pracowników i studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW w okolicach Dziewieniszek na Wileńszczyźnie.

Autorzy, świadomi historycznych uwarunkowań tych terenów i miejscowej tradycji, odwołują się do współczesnych interdyscyplinarnych kierunków i teorii: komunikacji, kompetencji kulturowej, dyskursu, hermeneutyki. Celem publikacji jest ukazanie, jak uwarunkowania ekonomiczne, środki masowego przekazu, nowoczesne techniki komunikowania się wpływają na lokalną kulturę, jak kształtują światopogląd ludności polskiego pochodzenia zamieszkującej Wileńszczyznę.

Książka udostępnia wartościowy materiał źródłowy w postaci rzetelnie opracowanej i zinterpretowanej narracji etnograficznej. Przeznaczona dla przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych, osób zajmujących się problematyką wschodnią i etnografią kresów, przydatna studentom kierunków antropologicznych i socjologicznych.