Amazonki na wojennej ścieżce - w jaki sposób narracją o działaniu i działaniem o charakterze narracji można pokonać raka?
red. Danuta Penkala, Anna Witeska – Młynarczyk
Poznań 2012
Biblioteka Telgete Wydawnictwo
Komitet Nauk Etnologicznych PAN
ISBN 978-83-61845-12-6
w tomie:
Hubert Wierciński, Amazonki na wojennej ścieżce - w jaki sposób narracją o działaniu i działaniem o charakterze narracji można pokonać raka? s. 77-92
Publikacja dofinansowana przez Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk, Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Historycznego UAM oraz IEiAK UAM,
Recenzent tomu – prof. dr hab. Zbigniew Jasiewicz
Strona www KNE PAN
Zbiór artykułów, składających się na recenzowany tom, skoncentrowany jest na kulturowych uwarunkowaniach oraz kulturowym przeżywaniu i praktykowaniu zdrowia i choroby, a także na związanym z nimi doświadczaniu ciała i cielesności, bólu i cierpienia oraz odbiorze stosowanych sposobów zapobiegania, leczenia, wspierania i pomagania w sytuacji choroby. Dotyczy zatem wartości, jaką jest zdrowie, uważanej współcześnie za jedną z najważniejszych, oraz metod jego ochrony, będących w centrum zainteresowania opinii społecznej. Tom wypełniły artykuły multidyscyplinarnego zespołu badaczy, w którym obok najliczniejszych etnologów/antropologów kulturowych znaleźli się socjologowie, psycholodzy, historycy, antropolog biologiczny, filozof i filolog.
Wartość i znaczenie recenzowanej pracy polega na podjęciu ważnej naukowo i społecznie problematyki kulturowych uwarunkowań zdrowia i przedstawieniu szerokiego spektrum zagadnień do niej należących; integracji, w trakcie jej przygotowania, środowiska przedstawicieli nauk społecznych prowadzących studia nad zdrowiem i chorobą (...); dostrzeżeniu w antropologii medycznej i pokrewnych dyscyplinach społecznych nie tylko komentatora i krytyka działań podejmowanych przez przedstawicieli nauk biomedycznych, ale także, wzorem innych krajów, partnera w realizacji programów zdrowotnych; zgromadzeniu w tomie zarówno artykułów referujących wyniki nauki światowej i podejmujących problematykę teoretyczną i metodologiczną z zakresu antropologii medycznej i dyscyplin jej bliskich, jak i opartych na studiach empirycznych. To właśnie te ostatnie pozwalają na ujawnienie, dokumentację i analizę nowych i interesujących zjawisk w kulturze Polski i innych krajów.
prof. dr hab. Zbigniew Jasiewicz