Przygotowanie, realizacja i ewaluacja projektów rozwojowych i pomocowych w środowiskach wielokulturowych i wieloetnicznych

Przydatne informacje
Nr grantu: 
umowa z dn. 5 kwietnia 2013
Kierownik grantu: 
Malewska-Szałygin Anna
Wykonawca: 
Wieczorkiewicz Anna
Lider grantu: 
IEiAK UW
Wysokość dofinansowania: 
21240 PLN
Termin rozpoczęcia: 
01-10-2013
Termin zakończenia: 
30-09-2014

Budżet projektu: 35 400 PLN (w tym dofinansowanie FID: 21240 PLN).

W ramach projektu „Przygotowanie, realizacja i ewaluacja projektów rozwojowych i pomocowych w środowiskach wielokulturowych i wieloetnicznych” powstała baza danych absolwentów zajmujących się programami pomocowymi, rozwojowymi, pracowników NGO, stowarzyszeń i fundacji.


Zbierane informacje, a także opinie absolwentów dotyczące możliwych zmian w programie nauczania, pod kątem uzyskania pracy przez absolwentów, zostały uwzględnione w planowaniu pracy dydaktycznej instytutu.

 
Informacje o absolwentach IEiAK zaangażowanych w działalność rozwojową i pomocową:

Wojciech Marchlewski – po ukończeniu studiów w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym UW doskonalił swoją wiedzę w zakresie modelowania procesów, planowania strategicznego, budowania scenariuszy rozwoju oraz audytu strategicznego w jednostkach publicznych i prywatnych w London Business School oraz na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW. Od 1994 roku pracuje jako ekspert w dziedzinie rozwoju lokalnego oraz regionalnego w Polsce i zagranicą. Głównym przedmiotem pracy eksperckiej jest analiza zasobów lokalnych – przyrodniczych i kulturowych i ich wykorzystanie dla rozwoju ekonomicznego i społecznego. Współpracował w projektach reformy finansów lokalnych oraz decentralizacji w Mołdawii i uczestniczył w opracowaniu i wdrażaniu reformy edukacji w Republice Macedonii. Jest współautorem kilkunastu planów rozwoju lokalnego dla gmin wiejskich. Uczestniczył w przygotowaniu planów rozwoju regionalnego w Ukrainie i Armenii. Pracował nad opracowaniem planów rozwoju ekonomicznego obszarów wiejskich w Ukrainie, Armenii, Mołdawii, Macedonii, Litwie i Słowacji. Od 1996 do 2010 roku pracował jako ekspert Związku Gmin Wiejskich RP, gdzie zajmował się kwestiami zarządzania usługami na obszarach wiejskich, rozwojem obszarów wiejskich oraz edukacją. Obecnie współpracuje z Zespołem Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Wisły i Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły w opracowaniu planu wykorzystania zasobów kulturowych dla rozwoju różnorakich form aktywności gospodarczej i ekonomicznej społeczności lokalnych.

 

Agata Hummel - antropolożka, latynoamerykanistka, animatorka kultury, doktor nauk etnologii i adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest także absolwentką studiów podyplomowych: Global Development - Rozwój w dobie globalizacji. Koordynuje projekty i pełni funkcję wiceprezesa zarządu w Fundacji Kultury Świata. Współpracuje też z kilkoma innymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Polskim Instytutem Antropologii, Instytutem Globalnej Odpowiedzialności i Polską Akcją Humanitarną. Przez trzy lata współprowadziła seminaria naukowe z ramienia PIA/PAN poruszające tematykę antropologii rozwoju. Prowadziła warsztaty: Different Approaches and views on development (realizowane przez PAH i PIA), a także była członkinią grupy roboczej projektu Polskiej Akcji Humanitarnej pt. „Knowledge makes change”, oraz projektu Instytutu Globalnej Odpowiedzialności “Nauczycielki Zmieniają Świat”. Oba projekty dotyczą współpracy akademików i praktyków edukacji globalnej. Uczestniczyła w międzynarodowym agroekologicznym projekcie aktywistyczno-badawczym Beyond Our Backyards, działała w Warszawskiej Kooperatywie Spożywczej. Zajmuje się tematyką postwzrostu koordynując polską część projektu „Lerning more GROWing Less” - partnerstwa 8 krajów europejskich na rzecz edukacji o postwzroście, finansowanego z funduszy Grundtvig.

 

Helena Patzer - doktorantka, badaczka, kończy doktorat w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW na temat troski na odległość w migracji filipińskiej. Współpracowała z Helsińską Fundacją Praw Człowieka - jako kierownik badań w projekcie badawczym dotyczącym integracji imigrantów w Polsce (“Bieg przez płotki. Bariery na drodze do integracji”, finansowany z Europejskiego Funduszu Integracji Obywateli Państw Trzecich, 2011-12), jako ekspert do badań społecznych w projekcie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) „Children Participation In Justice” („Udział dzieci w postępowaniach sądowych”, 2012-13) oraz jako badaczka w dwóch projektach FRA ("Data Protection: Redress mechanisms and their use", 2012, „LGBT Public Authorities Project”, 2013). Obecnie w Fundacji dla Somalii realizuje projekt badawczy „Namaste Polsko! Badanie sytuacji i potrzeb związanych z integracją Hindusów w Polsce”.

 

Katarzyna Kościesza - koordynatorka projektu "Lokalne Międzysektorowe Polityki na rzecz Integracji Imigrantów", redaktorka Biuletynu Warszawskiego Centrum Wielokulturowego (Fundacja Inna Przestrzeń), badaczka w projektach nt. migracji i integracji imigrantów (SIP, Fundacja Helsińska, Polskie Forum Migracyjne). Była koordynatorka działu międzynarodowego w UN Global Compact oraz koordynatorka Punktu Kontaktowego OECD w PAIiIZ. Absolwentka Wydziału Etnologii UW oraz Russian Studies UCL. Doktorantka w Insytucie Studiów Społecznych UW.

 

Anna Piłat -  Socjolog i etnograf. Absolwentka studiów migracyjnych na Uniwersytecie Amsterdamskim (Graduate School of Social Science) oraz etnologii w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała również na Işık Üniversitesi w Stambule. Obecnie pracuje jako analityk i koordynator projektów w Programie Polityki Migracyjnej Instytutu Spraw Publicznych. Wykłada na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. W swojej pracy badawczej interesuje się teorią migracji oraz polityką migracyjną Polski i Unii Europejskiej.

 

Draginja Nadażdin

Gaweł Walczak

Elżbieta Drążkiewicz