Wizje Europy i Europejczyków według afrykańskich migrantówlaboratorium etnograficzne IEiAK UW
W dniach 14.03-19.04.2017 studenci IEiAK UW pod kierunkiem dr Magdaleny Brzezińskiej przeprowadzili badania terenowe w Gambii. Wyjazd odbył się w ramach zajęć laboratorium etnograficzne pt "Wizje Europy i Europejczyków według afrykańskich migrantów".
Migracje do Europy oczyma Afrykanów
Migracje Afrykanów do Europy są – w dobie kryzysu migracyjnego – postrzegane najczęściej jako niepokojący problem, w dodatku o rosnącej skali. W mediach, informujących o kolejnych tragediach przeładowanych łodzi na Morzu Śródziemnym, Afrykanie jawią się jako ludzka masa, budząca współczucie, ale zarazem po części irracjonalna, niezrozumiała. W nagraniach krążących w mediach społecznościowych – często jako masa całkowicie odczłowieczona, niebezpieczna fala grożąca zalaniem Europie i jej wartościom.
Jak jednak wygląda problem „z tamtej strony”? Z perspektywy indywidualnego człowieka? Z punktu widzenia ludzi, którzy o wyjeździe do Europy marzą lub tych, którzy mają tu członka rodziny? Tych, którym desperacja każe podjąć śmiertelnie ryzykowną podróż przez Saharę i Morze Śródziemne lub tych, którzy od wielu lat swobodnie przemieszczają się między dwoma światami, pracując w Europie i wspierając rodzinę w Gambii?
Różne aspekty tego tematu badaliśmy metodą wywiadu i obserwacji uczestniczącej, podczas intensywnego, pięciotygodniowego wyjazdu badawczego do jednej z dzielnic największej aglomeracji miejskiej Gambii, Bakau.
Badania te są częścią projektu badawczego Migracje Afrykanów do Europy – motywy, wyobrażenia i strategie na podstawie badań w Gambii i Gwinei Bissau, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, a kierowanego przez dr Magdalenę Brzezińską.