Działania społeczne w dobie koronawirusa

Data dodania: 
26-03-2020

Wychodząc naprzeciw zaistniałej sytuacji oraz chcąc wesprzeć zagranicznych studentów i studentki UW, którzy nie mogli powrócić do swoich domów, Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu UW we współpracy z Welcome Point UW rozpoczęło projekt Wolontariat Wielokulturowy Online

 Wolontariat Wielokulturowy Online

Inicjatywa ta daje możliwość nauki języków, poszerzenia wiedzy o różnych kulturach, ale przede wszystkim jest okazją do integracji społeczności uniwersyteckiej w tych trudnych chwilach. Polega ona na spotkaniach online, dzięki którym studenci zagraniczni i polskojęzyczni UW mogą uczyć się języków obcych, wymieniać wiedzą i wspierać się wzajemnie w czasie, w którym nie mogą spotykać się w przestrzeni uniwersyteckiej "twarzą w twarz".

Do udziału w projekcie zapraszamy zarówno polskich studentów, jak i zagranicznych.  

Strony internetowe: Centrum Wolontariatu, Welcome Point 

Media społecznościowe: CW - FB, CW - Instagram, WP - FB 

 Działania realizowane obecnie w Warszawie, z których można skorzystać lub wziąć w nich udział.

Informacja jest przeznaczona dla całej społeczności uniwersyteckiej: studentów, emerytowanych pracowników UW oraz pracowników UW, chcących skorzystać lub włączyć się w różne inicjatywy społeczne. Tylko wspólnymi siłami możemy przejść przez ten trudny czas. 

 GDZIE ZNALEŹĆ POMOC

1. Telefon zaufania dla osób starszych 
tel. (22) 635 09 54 czynny od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-20:00
Można tam zadzwonić i w sposób anonimowy zostać wysłuchanym oraz uzyskać wsparcie w tym szczególnym czasie.
Infolinia jest prowadzona przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich.
Szczegóły: LINK  

2. Niektóre Ośrodki Pomocy Społecznej m.st. Warszawy również oferują wsparcie psychologiczne. Lista OPS jest dostępna na stronie: LINK.

3. Sieć sklepów Biedronka rozpoczęła akcję "Czas na pomaganie seniorom 65+". Osoby potrzebujące pomocy w zrobieniu zakupów mogą telefonicznie lub internetowo zgłosić się do akcji.
Szczegóły: LINK 

4. Punkt informacji i wsparcia dla nieformalnych opiekunów osób starszych  
tel. 792 810 820 lub 792 810 180 czynny w poniedziałki w godz. 9:00-13:00 oraz wtorki i środy w godz. 9:00-12:00
W Punkcie można skorzystać m.in. ze szkoleń nt. prawidłowego wykonywanie czynności pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz reagowania w nagłych sytuacjach, wsparcia psychologa / psychoterapeuty oraz informacji przydatnych w procesie opieki.
Szczegóły: LINK 

5. Tłumacz migowy on-line pomoże w kontakcie z przychodnią
Osoby z dysfunkcją słuchu mogą kontaktować się z miejskimi placówkami podstawowej opieki zdrowotnej poprzez tłumacza migowego on-line. Usługa tłumacza jest dostępna na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115. 
Szczegóły: LINK  

 JAK MOGĘ POMÓC

1. #pomocsąsiedzka - można również zaangażować się w pomoc sąsiedzką. Celem kampanii jest zachęcenie warszawiaków do wspierania sąsiadów, w tym seniorów i osób, które w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 potrzebują pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb, bez narażania ich na zbędne wychodzenie z domu. Mieszkańcy mogą wywieszać plakaty z ofertą osobistej pomocy na klatkach schodowych i tablicach informacyjnych.

Szczegóły na stronie: LINK

2. Telefon zaufania dla osób starszych. 

3. TelefonPogadania.pl - można dołączyć do grona TeleWolontariuszy i poprzez rozmowę telefoniczną wywołać uśmiech na twarzach osób, które czują się samotne. Zgłoszenia: LINK

4. #FakeHunter - uruchomiony przez Polską Agencję Prasową oraz GovTech Polska społeczny projekt weryfikacji treści dotyczących wirusa SARS-CoV-2, publikowanych w internecie. Poszukiwane są osoby, które po odpowiednim przygotowaniu dołączą do walki z fake newsami. Szczegóły: LINK (na ten moment prowadzone są zapisy na listę rezerwową)

5. Sieć sklepów Biedronka rozpoczęła akcję "Czas na pomaganie seniorom 65+". Wypełniając formularz online można zgłosić się do zrobienia zakupów seniorowi w swojej okolicy.

Szczegóły akcji: LINK 

 KONTAKT

Jeśli mają Państwo pomysł albo wiedzą o innych działaniach realizowanych na terenie Warszawy prosimy o kontakt mailowy pod adresem wolontariat@uw.edu.pl  
Zachęcamy do odwiedzania naszych mediów społecznościowych: FACEBOOK oraz LINKEDIN.
Tam będziemy umieszczać posty dotyczące możliwości uzyskania pomocy i zaangażowania się.

Galeria