Webinar: Rasizm – nas to nie dotyczy? 

plakat spotkania
Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
19-04-2023
Godzina: 
19:00

Obserwując dyskusję na temat rasizmu w Polsce można spotkać się z opiniami, że „w Polsce nie ma rasizmu”, „takie problemy są w Ameryce, ale nie u nas”, „problemy rasizmu czy kolonializmu nie dotyczą nas, bo przecież sami kolonii nie mieliśmy”.

Zapraszamy Was na spotkanie z współautorkami książek „Rasizm po polsku” oraz „Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie”, które w swoich publikacjach przyglądają się i badają zasadność powyższych stwierdzeń. Podczas webinaru porozmawiamy o systemowych i historycznych wymiarach tego problemu, jak również o tożsamości i doświadczeniach czarnych Polek i Polaków. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie „czy rasizm faktycznie nas nie dotyczy?”.

REJESTRACJAhttps://pah.clickmeeting.com/rasizm-nas-to-nie.../register

DOSTĘPNOŚĆ: spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Agnieszka Kościańska – profesorka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego; autorka m.in. „Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie” (wspólnie z Michałem Petrykiem, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2022,), „Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu” (Czarne 2017), „Płeć, przyjemność i przemoc. Kształtowanie wiedzy eksperckiej o seksualności w Polsce” (WUW 2014). Link do książki „Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie”.

Elmelda Mashingo – współautorka książki „Rasizm po polsku”. Od najmłodszych lat aktywnie angażuje się w projekty antydyskryminacyjne, a jej działania skupione są na dobrobycie dzieci. Prowadząc działalność w Polsce, miała okazję współpracować z wieloma organizacjami pozarządowymi i brać udział w różnych projektach. Zawodowo zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Zdobyła wykształcenie w dziedzinach neuronauki, fizyki teoretycznej i ekonofizyki. Link do książki „Rasizm po polsku”.

Spotkanie z autorkami rozpocznie się od krótkiej prezentacji naszego nowego projektu „Lokalni/ne sojusznicy/czki globalnej solidarności”. Po rozmowie z autorkami, zaprosimy osoby uczestniczące w wydarzeniu do wspólnej dyskusji.

Webinar odbywa się w ramach projektu „Lokalni/ne sojusznicy/czki globalnej solidarności” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny