Warszawa wielokulturowa – refleksje z badań i projektów na przestrzeni ostatnich 10 lat

Zapraszamy na 33. Seminarium Migracyjne!

Kategorie: 
Seminarium
materiał z badań
Przydatne informacje
Miejsce: 
IEiAK UW, ul. Żurawia 4, 00-503 Warszawa, sala 108
Data rozpoczęcia: 
17-01-2023
Godzina: 
17:00

Od wielu lat w polu zainteresowań Aleksandry Winiarskiej są migracje do Warszawy, życie codzienne migrantów i migrantek oraz budowanie społeczności w mieście różnorodnym etnicznie i kulturowo.

W ramach wykładu Badaczka proponuje przyjrzeć się temu, jak na przestrzeni 10 lat zmieniała się wielokulturowa Warszawa - co wiemy o migrantach i migrantkach, jak wyglądają relacje lokalne,  gdzie powstają największe bariery i trudności oraz jakie działania są podejmowane przez organizacje pozarządowe i jednostki miejskie, aby tworzyć dobre warunki społeczne dla włączania nowych mieszkańców.

Refleksje te oparte będą o wnioski z badań, projektów aplikacyjnych, działań partycypacyjnych i planujących, które Aleksandra Winiarska prowadziła i w których uczestniczyła w ostatnich latach. Konkretnymi kontekstami dla analizy międzykulturowych relacji społecznych będą m.in. sąsiedztwo, aktywność sportowa, życie studenckie czy dostęp do usług publicznych. 

W prezentacji Prelegentka odwoła się do współczesnych koncepcji dotyczących budowania relacji społecznych w miastach różnorodnych  – takich jak bycie razem (togetherness), przyjazny dystans (friendly distance), znaczący kontakt (meaningful contact), czy wreszcie serdeczność (conviviality). Aleksandra Winiarka proponuje dyskusję nad tym, na ile są one przekładalne na doświadczenia warszawskie.  Przyjrzy się również wyzwaniom metodologicznym badań międzykulturowych w mieście.

Aleksandra Winiarska – doktor nauk humanistycznych, socjolożka i kulturoznawczyni. Adiunktka w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, badaczka stowarzyszona w Ośrodku Badań nad Migracjami UW. Współredaktorka książek: „Po sąsiedzku z różnorodnością. Interakcje w miejskich przestrzeniach lokalnych z perspektywy różnych grup mieszkańców (2018) oraz  „Wielkomiejskie wspólnoty. Trwałość i zmiana” (2020). Członkini Zarządu Sekcji Socjologii Migracji PTS.

Polecane lektury: