Urgency in urban climate policy: local receptions and translations
Zapraszamy na otwarte seminarium naukowe "Urgency in urban climate policy: local receptions and translations" (język seminarium: angielski). Seminarium jest zorganizowane w ramach projektu „Co jest pilne? Europejska polityka neutralności klimatycznej miast i jej lokalne interpretacje”, który będzie realizowany w latach 2024-2028 w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej WNKS Uniwersytetu Warszawskiego.
Warszawa, Klagenfurt i Lublana to trzy ze stu miast, które mają pełnić rolę laboratoriów testujących możliwość osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do roku 2030 w ramach programu „EU Mission 100 climate-neutral & smart cities”.
Celem naukowym projektu jest zbadanie i zinterpretowanie sposobu definiowania pilności zmian klimatycznych (urgency). Chcemy dowiedzieć się, jak pilność zmian klimatycznych konkuruje z innymi pilnymi potrzebami w miastach oraz w jaki sposób poczucie pilności zmiany klimatu jest wytwarzane, komunikowane i realizowane politycznie i kulturowo. Interesuje nas zatem życie społeczno-kulturowe i polityczne pilności klimatycznej (climate
urgency).
Szczegółowe cele projektu to:
- przeprowadzenie analizy kulturowej pilności w celu ujawnienia jej powiązania z czynnikami temporalnymi i społecznymi,
- śledzenie procesu przechodzenia miast na neutralność klimatyczną oraz analiza mechanizmów translacji polityk UE na poziom krajowy i lokalny,
- porównanie różnych krajowych i lokalnych uwarunkowań tych translacji,
- rozwój antropologii zmian klimatycznych.
Mamy nadzieję, że innowacyjna wiedza, która powstanie w efekcie badań, będzie miała wpływ na sprawiedliwe przejście do przyszłości przyjaznej dla klimatu.
Metodologicznie, projekt wykorzystuje antropologiczną soczewkę epistemologiczną, a porównawcze i prowadzone we współpracy międzynarodowej badania terenowe mają kluczowe znaczenie dla celów projektu, ponieważ umożliwiają wzbogacającą wymianę odmiennych wrażliwości, doświadczeń i wiedzy akademickiej.
Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy Wydziałem Analizy Kulturowej Uniwersytetu w Klagenfurcie w Austrii, Centrum Badawczym Słoweńskiej Akademii Nauk i Sztuk (ZRC-SAZU) w Słowenii oraz Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego w Polsce. Instytucje te wspierają badania przez cały czas trwania projektu.
Finansowanie: Austriacki Fundusz Naukowy (FWF), Słoweńska Agencja Badań i Innowacji (ARIS), Narodowe Centrum Nauki (NCN) (UMO-2022/47/I/HS3/01292).