Ucieczka, przetrwanie, „przeskok”. O afrykańskich drogach uchodźczych: Ząbek, Bachelet, M’charek
Dr hab. Tomasz Rakowski, prof UW razem z Teatrem Węgajty zrealizował spektakl na podstawie prac traktujących o afrykańskich drogach uchodźczych. Polecamy spektakl i tekst, który stał się jego osnową: Ucieczka, przetrwanie, „przeskok”. O afrykańskich drogach uchodźczych: Ząbek, Bachelet, M’charek ("Teksty Drugie" 2023, nr 2, s. 67–87).
W spektaklu chodzi o sposób intensywnego wspierania jednostki przez grupę praktykowany przez migrantów w Maroku. Osoba, która chce przejść na drugą stronę muru, do wolności, musi uwierzyć, że skok jest możliwy. Odnosi się to do całej, skomplikowanej i trudnej aktualnej atmosfery, której trzeba jakoś sprostać. Końca jednej wojny nie widać, druga wybucha i eskaluje, kryzys humanitarny na granicy trwa, dla zażegnania katastrofy ekologicznej niewiele się robi, wyłaniają się zza horyzontu życia codziennego kolejne widma.
Spektakl Innej Szkoły Teatralnej to wielokierunkowa opowieść opracowana na podstawie propozycji aktorów tworzących etiudy podczas trzech sesji warsztatowych: noworocznej, zapustnej i wiosennej. To zamysł artystycznego odzwierciedlenia najbardziej aktualnych spraw, oddania na scenie „ducha czasu”. Poruszeni wydarzeniami ostatnich dni i tygodni zadecydowaliśmy nie poprzestać na materiałach sprzed kilku miesięcy. Pracujemy dalej. Dzielimy się z widzami pokazem „work in process”.
"Cierpienie, ucieczka, przemoc. Doświadczenia uchodźcze są zarazem punktem wyjścia i punktem granicznym niniejszego tekstu. Dotyczy on tych momentów, w których antropologia pozostaje jedynie świadectwem. Jest odłączona od zrozumienia tego, cze-go zrozumieć nie sposób i czego zrozumienie właściwienigdy nie nastąpi."