Taktyczna tożsamość nowej fali tajwańskich migrantów w Chinach - projekt naukowy mgr Ai Ke
Z radością informujemy o nowym projekcie, finansowanym z NCN (Preludium), który w IEiAK UW prowadzić będzie mgr Ai Ke (pod kierunkiem dr hab. Anny Horolets, prof. UW): Taktyczna tożsamość nowej fali tajwańskich migrantów w Chinach (nr DEC-2023/49/N/HS3/00238 z 23.11.2023).
Chiny i Tajwan mają historię sporów politycznych i napięć trwających ponad 70 lat, co skutkuje kształtowaniem się różnych tożsamości narodowych ze względu na ich separację i odmienny rozwój społeczny, kulturowy i polityczny. Proponowany projekt badawczy koncentruje się na nowej fali tajwańskich migrantów w Chinach, którzy identyfikują się jako etniczni Tajwańczycy i stoją przed wyzwaniami w negocjowaniu swojej tożsamości narodowej i kulturowej w życiu codziennym. Ta grupa migrantów dzieli cechy kulturowe i etniczne ze społeczeństwem przyjmującym, ale napotyka trudności w adaptacji ze względu na rosnący nacjonalizm Chin w kwestii suwerenności Tajwanu, a także przemiany tożsamości i zmieniającą się sytuację polityczną w Cieśninie Tajwańskiej. Jednak znajdując się w Chinach, migranci z Taiwanu mają bezprecedensową możliwość codziennego kontaktu z lokalnymi mieszkańcami, a badaczowi ich obecność w społeczeństwie chińskim umożliwia obserwację, w jaki sposób migranci negocjują swoją trudną politycznie nacechowaną tożsamość narodową poprzez codzienne taktyki. Ta wyjątkowa pozycja pomiędzy obcymi i krewnymi, podejrzanymi i podobnymi, oferuje wgląd w negocjacje tożsamości i doświadczenia tajwańskich migrantów w Chinach, rzucając światło na subtelny wpływ polityki Chin i Tajwanu na codzienne życie migrantów.
Projekt ma na celu zbadanie, w jaki sposób tajwańscy migranci w Chinach negocjują swoją tożsamość narodową i kulturową, a także w jaki sposób reagują taktycznie i emocjonalnie na stojące przed nimi wyzwania. Stawiane są w nim następujące pytania badawcze:
- W jaki sposób tajwańska tożsamość grupy migrantów zmienia się pod wpływem doświadczenia transnarodowego życia, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i grupowym?
- W jaki sposób migranci negocjują swoją tajwańską tożsamość w codziennym życiu, w kontekście jej negowania w głównym nurcie polityki kraju przyjmującego?
- Jaką rolę odgrywa tajwański akcent mandaryński w ich codziennych spotkaniach z lokalnymi Chińczykami?
- Jakie wyzwania napotykają w codziennym życiu i jak sobie z nimi radzą?
- Jakie są reakcje migrantów na dysonans między deklaratywnym włączeniem każdej osoby podzielającej chińską tożsamość do chińskiego społeczeństwa a rzeczywistym traktowaniem ich w społeczeństwie przyjmującym?
Proponowany projekt wypełnia lukę w istniejących badaniach nad migracją Tajwańczyków do Chin, koncentrując się na młodszym pokoleniu migrantów urodzonych po latach 80-tych. Projekt wnosi wkład w dziedzinę studiów migracyjnych, badając negocjowalność tożsamości kulturowej i narodowej w doświadczeniach tajwańskich migrantów na poziomie mikro. Ponadto bada wpływ akcentu językowego na widoczność ich tożsamości etniczno-narodowej i bada taktyki stosowane przez nich w celu poruszania się po złożonym krajobrazie polityczno-społecznych.
Projekt badawczy obejmuje wypracowanie nowym ram teoretycznych za pomocą teorii ugruntowanej, w której koncepcje są tworzono bezpośrednio na podstawie zebranych danych, co pozwala na rozwijanie teorii, które są ściśle powiązane z rzeczywistymi doświadczeniami i obserwacjami. Podejście to wymaga od badacza przeprowadzenia pogłębionych etnograficznych badań terenowych wśród tajwańskich migrantów w głównych miastach Chin (Pekin, Szanghaj) i Tajwanu. Projekt obejmuje również badanie mediów społecznościowych i filmów.
Proponowany projekt badawczy dotyczący taktycznej tożsamości nowej fali tajwańskich migrantów w Chinach ma na celu wniesienie wkładu w badania migracyjne i pogłębienie zrozumienia transnarodowych doświadczeń i pracy nad tożsamością w wysoce upolitycznionym kontekście. Badając negocjacje tożsamości narodowej i kulturowej, projekt rzuca wyzwanie istniejącym parom opozycji, takim jak ojczyzna/zagranica, i zapewnia wgląd w złożone procesy konstruowania tożsamości transnarodowej/translokalnej. Wyniki projektu pozwolą na redefinicję pojęcia transnarodowość i poddanie refleksji krytycznej dotychczasowych badań nad procesami migracyjnymi i tożsamością w sytuacji migracyjnej.