Feministyczne przestrzenie codziennej polityki. Czego uczą siebie i nas Syryjki z doświadczeniem uchodźstwa w Libanie

Zapraszamy na 49. Seminarium Migracyjne IEiAK UW organizowane we współpracy z Instytutem Slawistyki PAN, na którym gościć będziemy dr Ingę Hajdarowicz (Uniwersytet Jagielloński). 

zdjęcie z terenu badań
Przydatne informacje
Miejsce: 
IEiAK, ul. Żurawia 4, Warszawa, s. 108
Data rozpoczęcia: 
14-01-2025
Godzina: 
17:00

Obalenie reżimu Asada rodzi nadzieje na nową Syrię, a dla Syryjek otwiera szansę na współtworzenie kraju opartego na zasadach wolności i równości. To z tą myślą na horyzoncie, przez ostatnie 12 lat aktywistki na uchodźstwie w Libanie  tworzyły przestrzenie kolektywnej nauki i wsparcia, w życiu i w aktywizmie. Uczestniczki oferowanych tam działań nie czekały z zastosowaniem nowej wiedzy na powrót do kraju - próbowały zmieniać relacje władzy w rodzinie i społeczności, stawały się mediatorkami, punktem odniesienia dla sąsiadek, zakładały własne inicjatywy i centra dla kobiet. Jak organizatorki wspierały te nowe działaczki, w kontekście przemocy strukturalnej i rosnącej prekarności na uchodźstwie?

Celem wystąpienia jest przedstawienie feministycznego, pedagogicznego podejścia wypracowanego przez syryjskie aktywistki, ze szczególnym uwzględnieniem pozycjonowania samych organizatorek, wiedzy płynącej z doświadczenia stawianej w centrum procesu wspólnego uczenia się, intersekcjonalnej praxis i tworzenia przestrzeni opieki. Z opisanej metodologii i jej zastosowania wyłania się również definicja polityki oraz przywództwa, którym poświęcona będzie druga część prezentacji.

Wystąpienie oparte będzie na wnioskach płynących z badań etnograficznych, rozpoczętych w ramach przygotowywania pracy doktorskiej w 2017 roku, zrealizowanych we współpracy z syryjską organizacją feministyczną „Women Now for Development” i jej siostrzanymi inicjatywami w Dolinie Bekaa w Libanie.

Bio:
Inga Hajdarowicz, doktorka socjologii, w swoich badaniach i działalności podejmuje tematy demokracji uczestniczącej, inicjatyw oddolnych, ruchów feministycznych i migracji. Uczestniczyła w badaniu i wdrażaniu narzędzi partycypacji, mających na celu zwiększenie wpływu mieszkańców i mieszkanek na procesy decyzyjne w mieście oraz włączenie grup dotychczas wykluczonych we współtworzenie polityk miejskich. Od 2015 roku wykorzystuje podobne metody w działaniach z uchodźcami i uchodźczyniami, m.in. w Serbii, Grecji i Libanie. Jej doktorat dotyczył oddolnych strategii wspierania uchodźczyń na podstawie działań wybranych inicjatyw syryjskich w Libanie. Obecnie działa również na granicy polsko-białoruskiej, gdzie wspiera osoby w drodze; członkini grupy koordynującej Badaczek i Badaczy na Granicy. 

Polecane lektury:

  • Al-Abdeh, Maria, and Champa Patel. 2019. “Localising” Humanitarian Action: Reflections on Delivering Women’s Rights-Based and Feminist Services in an Ongoing Crisis. Gender & Development 27 (2): 237–52.
  • Abujbara, Juman. 2022. Let me keep my childchood. Organizing Against Child Marriage in Beqaa Valley Women Now for Development and Ahel: https://women-now.org/let-me-keep-my-childhood-report/, dostęp 18.12.2024.