Współczesne odczytanie pisarstwa Wacława Sieroszewskiego. Wpływ polskiego romantyzmu na kształtowanie się twórczości Wacława Sieroszewskiego

Zapraszamy na pierwsze w nowym roku akademickim Seminarium IEiAK. Cieszymy się na spotkania znowu na ul. Żurawiej!

Przydatne informacje
Miasto: 
Warszawa
Miejsce: 
IEiAK, ul. Żurawia 4
Data rozpoczęcia: 
13-10-2021
Godzina: 
10:30

Podczas spotkania prześledzimy ewolucję syberyjskiej twórczości Sieroszewskiego jako przedstawiciela literatury polskiej na przełomie XIX i XX w. tak, aby zidentyfikować możliwe etapy i specyfikę, dowiedzieć się o źródłach twórczych pisarza-etnografa.

Utwory Wacława Sieroszewskiego zawierają wielorakie sensy moralne i polityczne. Są bowiem symboliczną opowieścią o polskich losach z opowiedzianym w tle świadectwem życia i codzienności jakuckiej. Jego twórczość świadczy o głębszym zainteresowaniu światem żywym i żyjącą naturą, tym, co się wówczas działo w Jakucji wśród rdzennych ludów Syberii. Jakuckie prace Wacława Sieroszewskiego zawierają między innymi sporo ciekawych dialogów na temat „ucywilizowania” Jakutów, tradycji, relacji pomiędzy rdzennymi ludźmi i przybyszami, pomiędzy bogatymi i biednymi. Sieroszewski piszę o ciężkich losach rdzennych ludów żyjących na Północy, o niedoli ludu jakuckiego, wyzyskiwanego i uciskanego przez biurokrację carską i przez własnych bogaczy, dziesiątkowanego przez głód i choroby; mówi o tragicznym losie tych, którzy pragną dla swego ludu wyzwolenia z niedoli.

Dr Künnej Takaahaj od 2008 roku jest związana z Uniwersytetem Warszawskim. Obroniła doktorat z wyróżnieniem na Wydziale Artes Liberales w zakresie kulturoznawstwa, gdzie obecnie pracuje jako koordynatorka Polsko-Syberyjskiej grupy badawczej. W 2019 odbyła roczny wyjazd badawczy do Stanów Zjednoczonych, w którego wyniku powstał projekt „To be named”, realizowany we współpracy z programem Recovering Voices Instytutu Smithsonian w USA i z projektem COLING na Wydziale Artes Liberales UW (https://coling.al.uw.edu.pl/to-be-named/). Prowadzi autorskie zajęcia na Wydziale Artes Liberales pt. „Republika Sacha (Jakucja) –terytorium skrzyżowania cywilizacji”, „Północne kraje i kultury” oraz Dyskusyjny klub filmowy „Sny o Syberii”.

Od czasu pobytu w Polsce przybliża historię i kulturę narodu Sacha (Jakutów). Link do radiowej audycji "Poranek Dwójki" 13.03.2021 z udziałem dr Takaahaj: W kraju Jakutów wczoraj i dziś