Seminarium Afrykanistyczne: Abiy Ahmed - nowe słońce Etiopii

Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
22-12-2020
Godzina: 
17:00

Zapraszamy na ostatnie w tym roku Seminarium Afrykanistyczne:

"Abiy Ahmed - nowe słońce Etiopii, czyli o ideale mężczyzny i przywódcy"
Spotkanie z dr Zuzanną Augystyniak poprowadzi dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł z Katedry Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW.

Kiedy w 2018 roku Abyi Ahmed Ali został wybrany na premiera Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii oczekiwania wobec nowego prezesa rady ministrów były ogromne. Abyi Ahmed był młody, energiczny i miał już na swoim koncie parę znaczących politycznych sukcesów. W oczach opinii publicznej wydawał się symbolem nowego początku w kraju zmęczonym protestami przeciwko rządzącej blisko trzydzieści lat partii EPRDF (Ethiopian People’s Revolutionary Democratic Front). Wkrótce po objęciu rządów Abyi Ahmed Ali zaczął spełniać okładane w nim nadzieje w serii spektakularnych politycznych posunięć, na czele z ponownym nawiązaniem relacji dyplomatycznych i otworzeniem granic z Erytreą, co przyniosło mu Pokojową Nagrodę Nobla w 2019 roku.

Najbliższe seminarium poświęcone będzie próbie odpowiedzi na pytanie czy spektakularny polityczny sukces Abiy’ego Ahmeda Ali jest wynikiem społecznie wyrażonej potrzeby zmian, czy wręcz przeciwnie – wynika z ugruntowanej przez wielki wizji idealnego władcy-cesarza.

Dr Zuzanna Augustyniak – adiunkt w Katedrze Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej praca doktorska dotyczyła instytucji małżeń­stwa w świetle kodeksów prawnych z czasów Cesarstwa Etiopskiego. W obecnie prowadzonych badaniach skupia się na współcześnie rozumianych modelach kobiecości i męskości etiopskiej oraz ich redefinicji w kontekście migracyjnym.

Na spotkanie zapraszają:
Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne,
Katedra Języków i Kultur Afryki UW i
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.