Postkolonialność a pozjednoczeniowe Niemcy

Interdyscyplinarny Zespół Badań Postkolonialnych zaprasza na seminarium, na którym wystąpi prof. Agnieszka Halemba (IAE PAN).

Kategorie: 
Seminarium
zdjęcie budynku za konstrukcjami zasłaniającymi
Przydatne informacje
Miejsce: 
IEiAK UW, Żurawia 4, sala 104
Data rozpoczęcia: 
15-04-2025
Godzina: 
18:00

W ostatnich dziesięcioleciach zakres analiz prowadzonych przy użyciu terminologii postkolonialnej znacznie się rozszerzył, zwłaszcza w odniesieniu do Europy Środkowej i Wschodniej. Ekspansji tej towarzyszyły debaty na temat ograniczeń podejścia postkolonialnego, jego zalet i wad. Regionem, w odniesieniu do którego użycie dyskursu postkolonialnego jest najbardziej zaskakujące i najzacieklej dyskutowane, jest była NRD. Debaty te prowadzone są jednak niemal wyłącznie na terenie Niemiec. Z polskiej perspektywy istnienie NRD wydaje się być zapomniane - w końcu minęło już ponad 30 lat, odkąd przestała istnieć. Jednak w niemieckim dyskursie publicznym zarówno odrębność NRD, jak i specyfika transformacji w tym regionie po 1990 roku wciąż są podnoszone i wywołują żywe dyskusje. 

Wśród dużej części mieszkańców regionu lata 1990. są pamiętane w sposób, który skłonił niektórych niemieckich badaczy do użycia terminu „kolonizacja” w odniesieniu do tego okresu. W niniejszej prezentacji chciałabym przedstawić tę wewnątrzniemiecką debatę, pokazać kilka obserwacji etnograficznych i zastanowić się nad tym, jakie analityczne i polityczne implikacje może mieć zastosowanie podejścia postkolonialnego do analizy sytuacji procesu zjednoczenia Niemiec.

Agnieszka Halemba jest profesorką w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz wykładowczynią na Uniwersytecie w Poczdamie. Prowadziła etnograficzne badania terenowe na Syberii, w zakarpackiej Ukrainie oraz w Brandenburgii. Jest autorką dwóch etnograficznych monografii (2006. The Telengits of Southern Siberia: landscape, religion and knowledge in motion. Routledge; 2015. Negotiating Marian apparitions. The politics of religion in Transcarpathian Ukraine. Central European University Press). Obecnie przygotowuje książkę na temat społecznego znaczenia i wykorzystania budynków kościelnych w Brandenburgii, w sytuacji głębokiej i społecznie rozpoznanej sekularyzacji.

Polecam przeczytanie:

Sugerowane również przejrzenie:

  • Dirk Oschmann, Jak niemiecki Zachód wymyślił swój Wschód, seria: Speculum, tłum. Adam Peszke, ISBN 978-83-66412-80-4, Instytut Zachodni 2024, 150 ss. Szczególnie rozdział 4