Podróże z antropologią: Kurpie

Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
29-07-2021
Godzina: 
19:00

Wraz ze Stowrzyszenie Pracownia Etnograficzna zapraszamy na cykl spotkań online pt. Podróże z antropologią.

Trzecie spotkanie z cyklu poświęcone będzie doświadczeniu kobiecego śpiewu kurpiowskiego i opowiadać będzie o dawnych i współczesnych doświadczeniach śpiewaczych na Kurpiach.
Jak historyczka przeżywa żywą kulturę regionu, z którego pochodzi, którą bada nie zza książek czy w archiwum, a w niej uczestnicząc? Czym charakteryzują się pieśni kurpiowskie? Czy pieśni ludowe są do pokazywania, czy są przeznaczone do słuchania i podziwiania? Jakie trudności napotykamy, jeśli chcemy uczyć się pieśni in crudo? Czym jest Kurpiowska Wspólnota Pieśni?

Spotkanie odbędzie się w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku w czwartek, 29 lipca 2021, godz. 19:00.

Prowadzenie: Maria Weronika Kmoch
historyczka, regionalistka, działaczka społeczna. Zajmuje się badaniem historii i dziedzictwa rodzinnej gm. Jednorożec, pow. przasnyskiego i Kurpiowszczyzny. Prowadzi bloga "Kurpianka w wielkim świecie". Członkini wielu stowarzyszeń regionalnych i towarzystw naukowych, autorka dwóch książek oraz kilkuset artykułów naukowych i popularnonaukowych, twórczyni i opiekunka Jednorożeckiego Archiwum Społecznego. Uczy historii w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Dobrego Maharadży w Warszawie.

Spotkanie składa się z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.

Materiały z poprzednich edycji projektu dostępne są pod linkiem: https://podroze.etnograficzna.pl/

 

Współorganizator: Sklep Podróżnika
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.