Nasza absolwentka Irena Teleżyńska laureatką konkursu na najlepszą pracę magisterską o migracjach

W Konkursie im. Joanny Matejko na najlepsze prace magisterskie dotyczące tematyki migracji międzynarodowych z i do Polski oraz polskiej diaspory za najlepszą w 2020 uznano pracę absolwentki IEiAK UW mgr Ireny Teleżyńskiej. Praca napisana pod kierunkiem dr hab. Agnieszki Halemby, prof. IAE PAN, nosi tytuł „PANY. Relacje polsko-ukraińskie w soczewce migracji zarobkowej. Ujęcie (post)kolonialne”.  

Ufundowany przez Agnieszkę Matejko, córkę dr Joanny Matejko, konkurs jest organizowany od 2016 roku przez Ośrodek Badań nad Migracjami UW i odbywa się pod patronatem Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk.

Więcej informacji o Konkursie 
Ze streszczenia pracy magisterskiej Ireny Teleżyńskiej: 

Praca analizuje kategorię „pana/i”, używaną przez moich rozmówców na określenie swoich polskich pracodawców. Zagadnienie analizuję na trzech wzajemnie wspierających się i przenikających poziomach. Określam je kolejno jako (1) RAMY, (2) RELACJA i (3) HISTORIA. Ramy to kontakt z polskim pracodawcą, w jaki wchodzą moi rozmówcy ze względu na sezonową migrację zarobkową. Strukturyzuje je neoliberalny kapitalizm. W tych ramach tworzy się relacja, w której polski pracodawca określany jest jako pan. Na drugim biegunie tej relacji, na którym stoją moi rozmówcy, re-aktualizują się w opozycji do pana kategorie chłopa/ chama. Pańskości i chamskości nie rozpatruje tu jako tożsamości, ale jako pozycje w ramach relacji z Innym, które można zajmować i które wyznaczają rozumienie tej relacji, jednak poza nią nie istnieją same w sobie. Taka relacja pomiędzy Polakiem a Ukraińcem ma swoje długie trwanie historyczne, w innych niż kapitalistyczne ramach: feudalno-pańszczyźnianych. To właśnie historyczne doświadczenie, pamięć o nim, jest kontekstem, do którego odwołują się moi rozmówcy określając polskich pracodawców jako panów, jak również tym, co nadaje sens tej kategorii. RELACJA i HISTORIA ściśle się przenikają, a RAMY zapewniają warunki, w których dawne sensy się re-aktualizują. Przyglądam się w nich relacji zależności, w pierwszym – „RELACJA-historia” – skupiając się na jej wymiarze klasowym (pańskość-chamskość/ chłopskość), a w drugim – „HISTORIA-relacja” – na wymiarze (post)kolonialnym i narodowościowym (Polak-Ukrainiec). 

Pełny tekt streszczenia: PDF icon PDF