Mniejszości religijne a dziedzictwo kulturowe w Indonezji
IEiAK i Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zapraszają na otwarte seminarium z prelekcją dr Marzanny Popławskiej.
Na seminarium dr Marzanna Popławska zaprezentuje wyniki swoich dotychczasowych badań nad kulturą muzyczną chrześcijan w Indonezji. W centrum zainteresowania będą zagadnienia tożsamości w relacji do muzyki tworzonej i wykonywanej w katolickich i protestanckich kościołach. Dr Popławska przedstawi w jaki sposób chrześcijanie – jako mniejszość religijna – są postrzegani w Indonezji, jaki mają udział w kreowaniu narodowej przestrzeni kulturowej oraz jakie – w związku z tym – są implikacje dla inspirowanego Konwencją UNESCO (2003) i dynamicznie rozwijającego się dyskursu dotyczącego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Dr Marzanna Popławska jest etnomuzykologiem, specjalizującym się w muzycznych tradycjach Indonezji i Azji Południowo-Wschodniej. W kręgu jej zainteresowań znajdują się zagadnienia muzyki i religii, inkulturacji/akulturacji, choreologii, diaspory oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wesleyan University w Stanach Zjednoczonych (Ph.D. 2008); stypendystka rządu indonezyjskiego w Instytucie Sztuk Indonezyjskich w Yogyakarcie (1995-97). Pracowała jako wykładowca i Dyrektor Zespołu Gamelanu Jawajskiego Nyai Saraswati na University of North Carolina at Chapel Hill oraz na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest propagatorką i wykonawczynią muzyki i tańca jawajskiego; uczestniczyła w licznych koncertach w Polsce, USA, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Indonezji.
SEMINARIA NAUKOWE IEiAK - w trakcie seminariów badania prezentują pracownicy instytutu, a także antropolodzy i przedstawiciele pokrewnych dyscyplin z kraju i ze świata. To okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami i swobodnej dyskusji w kameralnej atmosferze. Spotkania są otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych: zarówno badaczy, jak i studentów, absolwentów oraz wszelkie osoby, którym bliska jest tematyka seminariów. Więcej o seminariach
Nagrania seminariów
Antropologia dziś - otwarte seminaria naukowe – zadanie finansowane w ramach umowy 973/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.