Czynniki wpływające na wybór kraju docelowego i pozostawania w nim wśród migrantów poakcesyjnych z Polski
Zapraszamy na 52. Seminarium Migracyjne IEiAK UW organizowane we współpracy z Instytutem Slawistyki PAN. Wystąpi na nim dr Dominika Pszczółkowska (Ośrodek Badań nad Migracjami UW).

Jak migranci poakcesyjni z Polski wybierali miejsca docelowe swej migracji? Dlaczego niektórzy woleli udać się do Irlandii niż do Wielkiej Brytanii? Dlaczego osoby z wyższym wykształceniem wybierały kraje anglosaskie, lecz rzadko Holandię? Czy powody pozostawania w miejscu docelowym były takie same, jak pierwotne powody wyboru?
W czasie wystąpienia przedstawię wnioski zawarte w książce „How Migrants Choose Their Destinations. Factors Influencing Post-EU Accession Choices and Decisions to Remain” (2024, Routledge, w wolnym dostępie), które opierają się na 73 indywidualnych wywiadach pogłębionych z polskimi migrantami w UK, Irlandii, Niemczech i Holandii. By zrozumieć czynniki, którymi kierowały się w swych wyborach osoby migrujące, zaproponowane zostało „drzewo” czynników tłumaczonych przez różne teorie migracyjne, które zostały podzielone wg modelu push-pull (Lee, 1966) na czynniki ekonomiczne, społeczne i kulturowe w Polsce, w krajach docelowych, a także czynniki pośredniczące i osobiste. Rozpatrywanie osobno czynników w Polsce i w krajach docelowych okazało się kluczowe, gdyż nie miały one tego samego charakteru np. osoby wyjeżdżające ze względów ekonomicznych wybierały miejsce docelowe z powodów społecznych, kulturowych lub czynników pośredniczących np. geograficznych. Wśród czynników osobistych największe znaczenie, determinujące wagę innych czynników, miał poziom wykształcenia i etap życia osób migrujących.
W wystąpieniu skupię się na dwóch rozdziałach książki – rozdziale teoretycznym (Rozdział 3: Why are theories of migration so poor at explaining destination choice?) oraz rozdziale dotyczącym motywów pozostawania w krajach docelowych, który opisuje jak czynniki brane pod uwagę przez osoby w czterech krajach zmieniły się w stosunku do pierwotnych decyzji migracyjnych (Rozdział 9: Reasons to remain: Liquid migrants seeking solid lives).
Biogram:
Dr Dominika Pszczółkowska jest politolożką i badaczką migracji w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą emigracji z Polski m.in. osób wysoko wykwalifikowanych takich jak lekarze, roli pracodawców w migracjach, integracji politycznej i przekazów politycznych migrantów. Jest autorką i współautorką książek o emigracji z Polski: oprócz omawianej podczas seminarium monografii, książki „Polacy w Irlandii. Transnarodowe społeczności w dobie migracji poakcesyjnych” (2023, WUW, z Weroniką Kloc-Nowak i Magdaleną Lesińską) (w wolnym dostępie na stronie wydawnictwa), a także kilkudziesięciu innych publikacji, w tym najnowszych: Did Covid-19 make things worse? The pandemic as a push factor stimulating the emigration intentions of junior doctors from Poland: A mixed methods study (2024, Plos ONE, z S. Bojarczuk, M. Duszczyk, K. Matuszczyk i E. Szyszkowska) i Are They Building a 'Second Ireland' in Poland? Political Remitting by Polish Migrants and Return Migrants from Ireland (2023, East European Politics and Societies: and Cultures 37(4)). Przed rozpoczęciem pracy naukowej była przez wiele lat dziennikarką Gazety Wyborczej, m.in. jej korespondentką w Brukseli.
Polecane lektury:
- Carling J. & Collins F. (2018), 'Aspiration, desire and drivers of migration', Journal of Ethnic and Migration Studies, 44(6), 909–926, doi: 10.1080/1369183X.2017.1384134.
- Pszczółkowska D. (2024), How Migrants Choose Their Destinations. Factors Influencing Post-EU Accession Choices and Decisions to Remain, Abingdon and New York: Routledge, doi: 10.4324/9781003382720. (Książka w OA).