Materialny wymiar sprawczości. Szałasy ludzi w drodze na granicy polsko-białoruskiej 

Zapraszamy na 39. Seminarium Migracyjne IEiAK UW organizowane we współpracy z Instytutem Slawistyki PAN. Naszą gościnią będzie dr Natalia Judzińska z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.

zdjęcie poglądowe - teren badania
Przydatne informacje
Miejsce: 
IEiAK UW, Żurawia 4, SALA 104
Data rozpoczęcia: 
28-11-2023
Godzina: 
17:00

Mimo budowy tzw. zapory przez granicę polsko-białoruską wciąż przechodzą ludzie. Ze względu na nierespektowanie przez Polskę prawa międzynarodowego i nieprzyjmowanie wniosków azylowych, a w zamian stosowanie nielegalnych praktyk pushbacku, część osób zmuszona jest przebywać w lesie przez kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. Część z nich by ochronić się przed deszczem, śniegiem, wiatrem czy zimnem buduje szałasy. W niniejszym wystąpieniu prezentować będę wstępne wyniki badań nad budowanymi przez osoby w drodze szałasami jako formą architektury przetrwania. Bryły te postrzegać będę jako materializację sprawczości osób w drodze. Podstawę analizy stanowić będzie ponad roczna dokumentacja wizualna (filmowa i fotograficzna) tychże obiektów. Inspiracją metodologiczną będą narzędzia wypracowane na gruncie studiów nad Zagładą służące badaniu materialności.

Bio:
Natalia Judzińska - doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, aktywistka. Adiunktka w Instytucie Slawistyki PAN, członkini zespołu koordynującego działania grupy Badaczki i Badacze na Granicy. Naukowo zajmuje się międzywojennym antysemityzmem na uczelniach wyższych i Zagładą oraz materialnym wymiarem kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Autorka książki „Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie” wydanej nakładem Krytyki Politycznej. Od października 2021 niesie wsparcie humanitarne ludziom w drodze na granicy polsko-białoruskiej.

Polecane lektury: