Islandory i Nowowiejscy. Migracje wiejskie na przykładzie mazurskiej gminy Stare Juchy
Zapraszamy na 53. Seminarium Migracyjne IEiAK UW organizowane we współpracy z Instytutem Slawistyki PAN. Wystąpi na nim dr hab. Prof. UC Małgorzata Budyta-Budzyńska (Uniwersytet Civitas, dawne Collegium Civitas).

Na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku w mazurskiej gminie Stare Juchy zachodzą dwa równoległe procesy związane z mobilnością przestrzenną: emigracja zagraniczna i krajowa z Juch oraz migracja osiedleńcza do Juch. Dotychczasowi mieszkańcy wyjeżdżają do Ełku, Olsztyna i innych miast oraz za granicę, głównie do Islandii; jednocześnie trwa proces wykupywania działek w gminie i osiedlania się tymczasowo lub na stałe przybyszów z dużych miast. Obie mobilności zachodzą w gminie na stosunkowo dużą skalę w porównaniu do innych miejscowości regionu, dlatego gmina jest swoistym laboratorium procesów migracyjnych.
Odwołując się badań jakościowych przeprowadzonych w latach 2016-2021 wśród emigrantów i emigrantów powrotnych z Juch oraz osadników z wielkich i średnich miast mieszkających w gminie opisze obie juskie społeczności. Skupię się na motywach, jakimi kierowali się migranci z obu grup, opuszczając swoje dotychczasowe miejsca zamieszkania, oraz konsekwencjach obu migracji dla migrujących, ich rodzin i gminy, w szczególności, jaka jest rola emigrantów, emigrantów powrotnych i nowych osiedleńców z wielkich miast jako potencjalnych agentów zmian. Czy model migrowania do Islandii wpisuje się w tradycyjny model migrowania za granicę z obszarów peryferyjnych? A migrowanie do Juch z wielkich miast jest przykładem migracji kontrurbanizacyjnych?
Biogram:
Prof. Małgorzata Budyta-Budzyńska jest socjolożka i politolożką, pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Uniwersytecie Civitas (Collegium Civitas), ekspertką w dziedzinie polityki narodowościowej i problematyki etnicznej oraz migracyjnej. Wcześniej przez wiele lat związana zawodowo z Instytutem Studiów Politycznych PAN. Prowadziła badania wśród Polonii i imigrantów ukraińskich i białoruskich w Polsce, opublikowała książki, m.in. Mniejszości narodowe – bogactwo czy problem? Instytucjonalizacja mniejszości narodowych w Polsce w latach 1989-2002 (Warszawa 2003), Socjologia narodu i konfliktów etnicznych (2010), Polacy na Islandii, Rekonstrukcja przestrzeni obecności (2016), Islandory i nowowiejscy. Migracje wiejskie na przykładzie mazurskiej gminy Stare Juchy (2022).
Polecane lektury:
- Budyta-Budzyńska, M. (2022) Islandory i nowowiejscy. Migracje wiejskie na przykładzie mazurskiej gminy Stare Juchy. Warszawa: Scholar.
- Zawistowicz-Adamska, K. (1948) Społeczność wiejska. Doświadczenia i rozważania z badań terenowych w Zaborowie. Łódź: Polski Instytut Służby Społecznej.