Fetysz edukacyjny i chińska migracja do Polski

Zapraszamy na XXIX Seminarium Migracyjne. Gościem Pracowni Antropologii Migracji przy IEiAK UW będzie dr Krzysztof Kardaszewicz (OBM UW)

plakat promujący temat seminarium
Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
07-06-2022
Godzina: 
17:00

W okresie przed pandemią Covid-19, chińska migracja do Polski uległa zmianie pod wpływem fali przyjazdów osób z klasy średniej motywowanych wykształceniem dzieci. Dość nieoczekiwanie, Polska stała się częścią szerszego zjawiska, w którym wyjazd do Europy był odpowiedzią na coraz większą presję życia w Chinach. Choć migracje te często tłumaczono pragnieniem samorealizacji, w kontrze do chińskich realiów i dostępnych możliwości, to w ogromnej większości były one motywowane polityką i systemem wartości promujących sukces i elitarne wykształcenie jako element chińskiej modernizacji. W rezultacie migracja edukacyjna do Polski i szerzej do Europy stała się rodzajem fetyszu – wyobrażeniem miejsca i sposobu życia będącymi odpowiedzią na wyzwania i aspiracje rosnącej chińskiej klasy średniej.

W trakcie wykładu postaram się opowiedzieć o procesie, w ramach którego kształtowało się pojęcie wartości Europy i samego wyjazdu chińskich rodzin i studentów do Polski. Opowiem również jak to wyobrażenie jest realizowane przez migrantów w praktyce – gdy wybrane miejsce i nowe życie nie rozwiązuje wielu z problemów, od których starali się uciec, oraz gdy podstawowe założenia dotyczące mobilności i wykształcenia ewoluują w kontekście pandemii Covid-19.

Krzysztof Kardaszewicz specjalizuje się w tematyce chińskiej diaspory, zwłaszcza w kwestiach dotyczących migracji edukacyjnych oraz ich zarządzania w kontekście chińskiej polityki i pandemii Covid-19. Od wielu lat związany z Chinami, gdzie pracował w organizacjach pozarządowych i jako dziennikarz. Jest autorem książki p.t. „Młode Chiny” (2010) oraz tłumaczenia klasyki chińskiej antropologii p.t. „Złote Skrzydło” (w przygotowaniu, Scholar) . W latach 2017-2019 był wizytującym badaczem na Uniwersytecie Pekińskim. Obecnie jest adiunktem w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.


Polecana literatura:
Kardaszewicz K. (2019) New rules of the game? Education and governmentality in Chinese migration to Poland. Asian and Pacific Migration Journal vol 28 (3).