Dyskusja o ciele i płci

plakat spotkania
Przydatne informacje
Miasto: 
ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa
Miejsce: 
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Data rozpoczęcia: 
22-02-2023
Godzina: 
18:00

W ramach działań edukacyjnych związanych z wystawą „Etnografki antropolożki, profesorki” chcielibyśmy zaproponować Państwu rozmowę na temat ciała. To bowiem jego pozorna przezroczystość i binarność jest przyczyną powstania tej wystawy. Można powiedzieć, że nauka miała ciało mężczyzny i po męsku wyjaśniała świat, nie dostrzegając potencjału i istotności innych perspektyw. Zwielokrotnianie perspektyw, co dla etnografii jest bardzo ważne, wciąż trwa. Ciało i płeć jest jedną z nich.

Inferno w nas interny – mówi Wisława Szymborska. Nie dotyczy to jednak tylko wnętrzności. Różnorodne są też antropologiczne i etnograficzne badania naszej cielesności i płci. Wysłuchajmy co do powiedzenia na ich temat mają badacze i badaczki.

W rozmowie udział wezmą:

Profesora Agnieszka Kościańska – zajmuje się badaniami nad seksualnością, płcią, religijnością i dyskryminacją. Jest autorką wielu publikacji w tym m.in. książek „Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie” (współautor Michał Petryk, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2022), „Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu” (Czarne, 2017, wyd. angielskie Berghahn Books, 2021), „Płeć, przyjemność i przemoc. Kształtowanie wiedzy eksperckiej o seksualności w Polsce” (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2014; wyd. angielskie, Indiana UP 2021), „Potęga ciszy. Konwersja a rekonstrukcja porządku płci na przykładzie nowego ruchu religijnego Brahma Kumaris” (WUW, 2009).

Doktora Zofia Boni – jest adiunktką w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM, członkinią Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem przy UW oraz współpracuje z Unit for Biocultural Variation and Obesity na Uniwersytecie Oxfordzkim. Zajmuje się antropologią jedzenia, antropologią dzieciństwa oraz antropologią medyczną. Interesuje ją ekonomia moralna i polityczna wokół jedzenia i zdrowia w kontekście dzieci. Bada społeczne aspekty dziecięcej otyłości, przede wszystkim próbując zrozumieć doświadczenia grubych dzieci w kontekście szerszych dyskusji i polityk zdominowanych przez biomedyczne perspektywy. Niebawem ukaże sie jej książka „Feeding Anxieties. The Politics of Children’s Food in Poland” (Berghahn Books).

Jan Szpilka – osoba absolwencka kulturoznawstwa i historii Uniwersytetu Warszawskiego. W Zakładzie Kultury Współczesnej UW pracuje nad rozprawą doktorską o praktykach BDSM we współczesnej Polsce. Zajmuje się teorią queer, studiami trans i kulturami punkowymi. Publikacje m.in. w „Feminist Review”, „Kontekstach”, „Kwartalniku Trzeci Sektor” i „InterAlia”. Współpracuje z fundacjami „Obserwatorium Żywej Kultury” oraz „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.

Rozmowę poprowadzi Robert Zydel, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.