Klaudia Kosicińska, Codzienność między granicami. Mobilność i praktyki translokalne w południowo-wschodniej Gruzji

Zapraszamy na 34. Seminarium migracyjne!

Kategorie: 
Seminarium
Przydatne informacje
Miejsce: 
online
Data rozpoczęcia: 
21-02-2023
Godzina: 
17:00

Migracja wiąże się zazwyczaj z czasową lub stałą zmianą miejsca zamieszkania. Kojarzy się z pełną zmianą otoczenia i języka, opuszczeniem kraju pochodzenia i czasowym rozstaniem z rodziną. Wymaga też dostosowania się do nowej przestrzeni społeczno-kulturowej. Co jednak, kiedy przekroczenie granicy nie pociąga za sobą tak odczuwalnych doświadczeń, a teren za nią wydaje się przedłużeniem tego opuszczanego? Jak przybliżyć się do zrozumienia świata społecznego ludzi, kiedy wyjazd z Gruzji do Azerbejdżanu nie jest traktowany jako „wyjazd zagraniczny”, ale „wyjazd w celu spotkania z rodziną”? Jak pandemia COVID-19 zmieniła postrzegane granicy, kwestionując praktyki przynależności? Właśnie te wątki są przedmiotem moich badań, w których analizuję fenomen mobilności i praktyk translokalnych w azerbejdżańskich miejscowościach powiatu Marneuli położonego w południowo-wschodniej Gruzji. W moich badaniach skupiam się na doświadczeniach Azerbejdżan, którzy w Gruzji są mniejszością, ale w powiecie stanowią większość, pomimo że od rozpadu ZSRR liczba Azerbejdżan w Gruzji regularnie się zmniejsza – z 284 761 w 2002 r. do 233 082 w 2014 r. Przeprowadzone badania terenowe pokazują, że statystyki, przedstawiając jedynie dane o migracji i zmniejszeniu liczby ludności, nie biorą pod uwagę regularnej mobilności i translokalnych powiązań Azerbejdżanami z Gruzji a Azerbejdżanami w Azerbejdżanie.

 

Klaudia Kosicińska - doktorantka w Instytucie Slawistyki PAN. Studiowała w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz studia wschodnie ze specjalizacją kaukaską na UW. Prowadzi badania w ramach grantu "Codzienność między granicami. Mobilność, praktyki trans lokalne i sąsiedztwo w południowo-wschodniej Gruzji" (2022-2024, Preludium NCN) oraz jako wykonawczyni w projekcie "Mobilność konfliktu: konsekwencje wojny w Górskim Karabachu w 2020 r. – Azerbejdżanie i Ormianie w Gruzji” (2021-2023, Granty Interwencyjne NCN) we współpracy z Tbilisi State University. Współorganizatorka Festiwalu Kina Gruzińskiego Gamardżoba kino w Warszawie w ramach NGO Kaukaz.net. Mieszka w Tbilisi.

 

Polecane lektury

Storm Karli-Jo (2017) (B)ordering Georgia's Azeris: An Examination of Borders and Identity in Kvemo Kartli. In: „Azerbaijani" and Beyond: Perspectives on the Construction of National Identity (181-218). Berlin: Verlag Dr. Köster.

Fehlings Susan (2018) Informal Trade and Globalization in the Caucasus and post-Soviet Asia. In: Manja Stephan-Emmrich, Phillipp Schroder (eds) Mobilities, Boundaries, and Travelling Ideas. Rethinking Translocality Beyond Central Asia and Caucasus. Cambridge: Open Book Publishers.