Co Etiopczycy mówią o trudnej przeszłości - krajobraz pamięci we współczesnej Etiopii
Zapraszamy na Seminarium Afrykanistyczne! Spotkanie z Kingą Turkowską (doktorantką Wydziału Orientalistycznego UW) poprowadzi dr hr. Hanna Rubinkowska-Anioł, prof. UW.
Etiopia jest krajem wielokulturowym, wieloetnicznym i wieloreligijnym, co sprawia, że również jej krajobraz pamięci jest skomplikowany i złożony. Na jednym obszarze współwystępują i niejednokrotnie ścierają się różne podejścia do sposobów upamiętnienia a także do konkretnych wydarzeń, postaci czy zjawisk społecznych. Rozpoczęty w listopadzie 2020 roku konflikt w Tigraj, północnej prowincji Etiopii, obok swojego politycznego wymiaru, uwypuklił także spory odnoszące się do pamięci historycznej regionu oraz całego państwa. Jest to jednak zaledwie jeden z kilku(nastu) dyskusyjnych obszarów pamięci, bowiem pamięć historyczna używana jest w Etiopii jako oręż w walce propagandowej i jako jeden z elementów tworzenia nowych mitów etno-regionalnych.
Etiopskie spory o pamięć wskazują na te obszary i tematy, które są dla Etiopczyków ważne i atrakcyjne w procesie budowania tożsamości narodowej bądź etnicznej. Z drugiej strony dyskusje te pokazują także, które wydarzenia zostały w powszechnej narracji zapomniane, wyparte bądź pomijane. Wiążą się one z traumatycznymi wydarzeniami, w które obfituje współczesna historia Etiopii, takimi jak konflikty zbrojne, terror bądź głód.
W referacie przedstawione zostaną wybrane przykłady dyskursu toczącego się w Etiopii wokół trudnych, spornych i traumatycznych wydarzeń i zjawisk z historii najnowszej tego kraju, a także przykłady polityki historycznej realizowanej przez władze w Addis Abebie.
Biogram:
Kinga Turkowska - doktorantka w Katedrze Języków i Kultur Afryki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się pamięcią zbiorową we współczesnej Etiopii.
Na spotkanie zapraszają:
Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne
Katedra Języków i Kultur Afryki UW
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW