„Buldożer”. Prezydent Magufuli w historii politycznej Tanzanii

Zapraszamy na Seminarium Afrykanistyczne. Spotkanie z mgr Olgą Pawlik, doktorantką IEiAK UW poprowadzi dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł, prof. UW (KJiKA, Wydział Orientalistyczny UW).

zdjęcie poglądowe - teren badania
Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
22-02-2024
Godzina: 
17:00

Wystąpienie zarysuje postać byłego prezydenta Tanzanii Johna Pombe Magufuliego, umieszczając go w rysie historycznym kraju oraz – przede wszystkim – w jego współczesnej sytuacji społeczno-kulturowej.

Prezydent Magufuli to kontrowersyjna osobowość, której decyzje polityczne wzbudziły z jednej strony ostrą krytykę zachodnich mediów, a z drugiej – podziw i entuzjazm tanzańskich wyborców. Bezkompromisowym stanowiskiem wobec korupcji i absentyzmu wśród państwowych urzędników wywołał tzw. „Magufuli effect”, zmieniając sposób funkcjonowania państwa. Jego radykalna oszczędność – m.in. odwoływanie partyjnych świąt i narodowych parad – wywołała we Wschodniej Afryce falę memów. Dodatkowe kontrowersje prezydent wzbudził swoim podejściem i sposobem zarządzania państwem w okresie pandemii Covid-19, która przypadła na jego kadencję.

Od trzech lat prezydent Magufuli nie żyje – nadszedł więc czas, by zadać pytania o długotrwały efekt jego kadencji i miejsce Magufuliego w historii Tanzanii i Afryki Wschodniej.

Olga Pawlik: antropolog społeczno-kulturowy, doktorantka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, badaczka terenowa. Od 2015 roku prowadzi badania antropologiczne w Tanzanii.
 

Na spotkanie zapraszają: Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne, Katedra Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW i Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.