5. Festiwal Kina Gruzińskiego Gamardżoba Kino

Zapraszamy na kolejną odsłonę festiwalu gruzińskiego kina, którego partnerem jest IEiAK UW. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

plakat wydarzenia
Miasto:
Miejsce:
Kino Iluzjon, ul. Ludwika Narbutta 50A
07-06-2024
Data zakończenia:
09-06-2024

Z roku na rok gromadzimy coraz większą publiczność — zarówno wielbicieli Kaukazu Południowego, jak i fanów kina, chętnych do odkrycia tej fascynującej kinematografii. Festiwal oprócz pokazów najnowszych produkcji gruzińskich prezentuje również klasykę i twórczość najsławniejszych jego przedstawicieli, dyskutuje na temat współczesnej kondycji państwa, jego historii oraz kultury. Dodatkowo, obecni na wydarzeniu goście pomagają widzom lepiej zrozumieć dziedzictwo i ważne społecznie kwestie współczesnej Gruzji.

Przed nami trzy dni pełne pokazów filmów fabularnych, dokumentów i krótkich metraży gruzińskich reżyserek i reżyserów. Będzie również okazja do spotkań z twórcami i rozmów podczas Q&A. W tym roku wydarzeniem towarzyszącym będzie też wykład prof. Tamty Khalvashi, antropolożki z Ilia State University, która 10.06.2024 w Pracowni Etnograficznej o godzinie 18:00 wygłosi wykład pt. Unburied Ancestors: Ethnography of Shame and the Anthropological Imagination from the Margins:

Anthropologists have long studied a complex sense of shame’s possibilities across cultures. However, how this feeling provokes ethnographic imagination and ethical response to venture into exploring marginal communities or histories is less attended to in many studies. This talk is grounded in such registers of shame, stemming from intergenerational silence, enforced forgetting, and enduring forms of ambiguity around the Muslim victims of the Great Terror of 1937-1938, including my own family. Instead of reconstructing the story of Muslim ancestors executed during Soviet atrocities, I concentrate on how this violent past continues to haunt the present, generating enduring forms of obscurity and shivering landscapes of mass graves at the western edges of Georgia in Adjara. Based on family photographs and archives, long-term ethnographic research, as well as autobiographical reflections, the talk will deal with epistemological, affective, methodological, and ethical issues in doing ethnography from the margins. Through the process of examining the abject story of mass atrocities of Muslims, I bring into sharper focus the role of emotion, positionality, and truthfulness in ethnographic work.

Pełen program wydarzenia znajduje się na Facebooku

Zapraszamy!

___________

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Kaukaz.net, której misją jest popularyzacja wiedzy o Kaukazie, pomoc instytucjonalna organizacjom pozarządowym z Kaukazu, rozwój inicjatyw lokalnych na obszarze Kaukazu Północnego i Południowego oraz rozwój agroturystyki i świadomej turystyki.
Festiwal jest współfinansowany ze środków II Otwartego Konkursu Centrum Mieroszewskiego.

PARTNERZY WYDARZENIA

• Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
• Kino Iluzjon | Muzeum Sztuki Filmowej

SUPER-PARTNERZY

• Języki Kaukazu
• Studium Europy Wschodniej UW

PARTNERZY SPECJALNI

• Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
• Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

PATRONAT

• Chai Khana
• Czasopismo Smokiniata
• Kutaisi International Short Film Festival
• Duży Pokój
• Georgian Film Institute
• Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk
• DOCA Documentary Association Georgia

Wstęp na wydarzenie jest nieodpłatny.