Od Nakby 1948 do Gazy 2023. Antropologia pamięci palestyńskiego wykorzenienia - nagranie seminarium

Zapraszamy do obejrzenia nagrania seminarium naukowego IEiAK, podczas którego słuchaliśmy dr Dominiki Blachnickiej-Ciacek, adiunktki na Wydziale Socjologii UW.

Przydatne informacje
Data publikacji/emisji: 
29-11-2023
Zarejestrowano podczas: 
Seminarium IEiAK
Miejsce wydarzenia: 
Warszawa
Data wydarzenia: 
29-11-2023
Imię i nazwisko prowadzącego / wykładowcy: 
Dominika Blachnicka-Ciacek

Wykorzenienie Palestyńczyków ma charakter materialny w postaci trwającej od ponad siedmiu dekad epopei uchodźczej i praktyk wymazywania arabskiego dziedzictwa z miast i krajobrazu dzisiejszego Izraela, ale też ontologiczny w postaci podważania istnienia Palestyńczyków jako narodu i ich prawa do samostanowienia. „Czy my istniejemy. Jaki dowód mamy? Im dalej od Palestyny naszej przeszłości, im bardziej prekaryjny nasz status i zakłócone nasze życie, tym bardziej poprzerywana jest nasza obecność” – pisał w 1984 Edward Said, a jego pytanie boleśnie zyskuje na aktualności w obliczu wydarzeń w Gazie.

W tym kontekście szczególne znaczenie mają praktyki zbiorowej i indywidualnej pamięci w utrzymywaniu tożsamości  społeczeństwa rozproszonego poddawanego ciągłym doświadczeniom okupacyjnej przemocy. Wyjściem do rozmowy będzie kolekcja pięciu etiud dokumentalnych, w których kamera podąża szlakiem wymazywanego dziedzictwa palestyńskiej obecności na terenach między Morzem Śródziemnym, a rzeką Jordan - szukając nieistniejącej wioski arabskiej w Galilei, zburzonego domu w Hajfie czy przenosząc się do Jerozolimy widzianej oczami palestyńskiego chłopca. W pierwszej chwili filmy te mogą być uznane za obrazy o „powrotach do korzeni”, w których kamera towarzyszy poszukiwaniom przodków i historii rodzinnych. W miarę trwania, okazuje się, że te „powroty” w przypadku Palestyńczyków, nie są możliwe, a przynajmniej nie dosłownie, a same „korzenie” są przedmiotem sporu i kontestacji. W tym sensie, filmy bardziej przypominają podążanie szlakiem skomplikowanych losów bohaterów i stanową raczej próbę wgłębienia się w zróżnicowane sposoby przeciw-pamiętania i kształtowania relacji z Palestyną wśród uchodźców i ich potomków mieszkających dziś w Wielkiej Brytanii i Polsce.
 

Dr Dominika Blachnicka-Ciacek jest adiunktką na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej badania i praktyka wizualna skupiają się na roli pamięci, narracji politycznych i konfliktu w kształtowaniu przynależności i wykluczenia wśród społeczności uchodźczych i migranckich. Jest kierowniczką projektu „Zaangażowanie na odległość. Wielostanowiskowa etnografia reakcji diaspory ukraińskiej na wojnę” (OPUS-NCN). Wcześniej współkierowała projektem Horizon 2020 na temat doświadczeń uchodźców w trudnych sytuacjach życiowych na Uniwersytecie SWPS oraz była badaczką post-doktorską w ramach grantu Arts and Humanities Research Council (AHRC) na temat widzialności i uczestnictwa uchodźców w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie w Sheffield. Dr. Blachnicka-Ciacek uzyskała doktorat z socjologii wizualnej na Uniwersytecie Goldsmiths w Londynie (2016) i posiada certyfikat ukończenia kursu Filmu Etnograficznego na Wydziale Antropologii UCL (2011).

Nagranie dyskusji po spotkaniu dostępne jest w oddzielnym nagraniu: LINK-DYSKUSJA

Film (The Chronotopes of Palestine), którego fragmenty wyświetlano podczas seminarium: link

Mapy Izraela/Palestyny wyświetlane podczas wykładu:

Lista lektur polecanych podczas wykładu:

 • Ilan Pappe (2017) Czystki Etniczne w Palestynie, Książka i Prasa (link
 • ​Eyal Weizmam, (2017) Israel’s Architecture of Occupation, Verso
 • Konrad Pędziwiatr (2016) Na Zachodnim Brzegu bez zmian, Książka i Prasa (link)
 • Dominika Blachnicka-Ciacek (2020) Occupied from within: Embodied memories of occupation, resistance and survival among the Palestinian diaspora (link)
 • Dorota Golańska, Marta Woźniak-Bobińska (2023) Spaces of fluidity: articulating ‘politics of presence’ through place-based activism in Iqrit (Israel) (link)

Literatura piękna: 

 • Raja Shehadeh (2011) A Rift in Time: Travels with my Ottoman Uncle 
 • Raha Shehadeh (2011) Palestyńskie Wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie. Karakter 
 • Raha Shehadeh (2012) Obcy w Domu. Karakter
 • Adania Shibli (2023) Drobny Szczegół. Wydawnictwo Drzazgi 
 • Suad Amiry (2003) Sharon and my Mother-in Law. Ramallah Diaries

Inne:

 • Aplikacja organizacji Zochrot pozwalająca poznać wioski zniszczone w czasie Nakby: link 
 • Organizacja B'tselem: link

Wymieniani historycy: 

 1. palestyńscy
 • Elias Sanbar 
 • Salman Abu Sitta 
 • Rashid Khalidi 

  2. izraelscy (Nowi Historycy) 

 • Benny Morris 
 • Ilan Pappe