"Milczenie owiec". Rówieśnicza przemoc ze względu na płeć w szkolnej codzienności nastolatków
Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem. Naszą gościnią będzie prof. UAM dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska.

"Milczenie owiec". Rówieśnicza przemoc ze względu na płeć w szkolnej codzienności nastolatków
prof. UAM dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska
Abstrakt:
Przemoc ze względu na płeć (gender-based violence, GBV) jako przemoc motywowana stereotypami i uprzedzeniami związanymi z płcią wynika z normatywnych oczekiwań związanych z kobiecością i męskością dominujących w danym społeczeństwie i kulturze oraz z nierównych relacji władzy między płciami. Rówieśnicza przemoc ze względu na płeć, w tym o charakterze seksualnym staje się problemem już na początku okresu dojrzewania i ma poważne krótko i długoterminowe konsekwencje. Podzielę się wynikami badań własnych dotyczących szkolnej codzienności nastolatków z uwzględnieniem genderowych kategorii analitycznych. Z badań tych wynika, że przemocy ze względu na płeć często doświadcza w szkole ponad połowa nastoletnich osób. Najczęściej jest to przemoc werbalna, obraźliwe komentarze i gesty, naruszanie przestrzeni intymnej, fizyczny atak oraz propagowanie materiałów wizualnych o seksualnym charakterze. Mimo publicznego charakteru krzywdzących sytuacji, uczniowie i uczennice mają trudność z uzyskaniem adekwatnej pomocy ze strony rówieśników i dorosłych. Przemoc ze względu na płeć jest często ignorowana lub akceptowana jako norma zachowań w relacjach chłopców i dziewcząt. Zapraszam do wglądu w narracje nastolatków oraz do refleksji i dyskusji na temat tabuizowanych problemów dotyczących seksizmu, homofobii, innych form dyskryminacji ze względu na płeć w relacjach dzieci i nastolatków.
Zapraszamy w czwartek, 27 lutego 2025, o g. 13:15. Seminarium odbędzie się online. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt pod adresem: m.walkowicz@uw.edu.pl