"Dotknąć obrazu" - pokaz filmu etnograficznego i spotkanie z reżyserką

Podczas ostatniego Seminarium IEiAK razem z Olgą Blumczyńską (absolwentką IEiAK) oglądaliśmy jej ostatni film etnograficzny i rozmawialiśmy o kontekście jego powstawania.
Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu zostawiamy link do filmu. 

Data dodania: 
01-02-2022
Kadr z filmu Dotknąć obrazu
Przydatne informacje

Pochodząca z Kaszub etnografka wraca w swoje rodzinne strony, by przyjrzeć się ludowej religijności. Dobrze zna ją ze swojego domu, ale odcina się od niej w dorosłym życiu. Podczas swojej pracy poznaje młodych Kaszubów pragnących ratować starą tradycję pokłonów i tańca ze świętymi obrazami. Początkowo nie zdają sobie oni sprawy, przed jak trudnym wyzwaniem stoją. Okazuje się, że układu pokłonów muszą uczyć się z YouTuba, a dźwiganie ponad stukilogramowego obrazu przekracza ich możliwości.

Zbliża się najważniejszy moment w roku – pielgrzymka. Lokalna społeczność będzie bacznie obserwować, jak młodzi adepci radzą sobie z odpowiedzialnością, którą wzięli na siebie. Czy podołają zadaniu i odnajdą głębszy sens w pielgrzymowaniu z obrazem?

Scenariusz i reżyseria: Olga Blumczyńska, Barbara Ostrowska
Konsultacja naukowa: dr hab.prof. UJ Anna Niedźwiedź
Producent: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Film został zrealizowany w ramach projektu naukowego Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku pt. “Kaszubskie pokłony feretronów”

Film otrzymał nagrodę Best Short na Society for Visual Anthropology Film and Media Festival (USA) odbywający się równolegle ze zjazdem American Anthropological Association.

Olga Blumczyńska: antropolog, filmowiec, pasjonatka archiwalnych fotografii i kolekcjonowania opowieści w duchu historii mówionej. Ukończyła Instytut Orientalistyczny oraz studia I stopnia Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Kształciła się pod kątem filmowym w Wajda School w Warszawie (kurs DOK Pro) oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej (Pomorskie Warsztaty Filmowe). Zajmowała się produkcją reportaży dla Polskiej Akcji Humanitarnej, m.in. z Somalii i Sudanu Południowego. Pracowała dla Muzeum Emigracji w Gdyni, gdzie stworzyła portal historii mówionej www.archiwumemigranta.pl kolekcjonujący filmowe oraz dźwiękowe opowieści polskich emigrantów rozsianych po całym świecie. Wyreżyserowała dwa filmy dokumentalne: “Stany Przeszłe” opowiadający o życiu Polonii na nowojorskim Greenpoincie oraz “Dotknąć obrazu”, w którym przygląda się kaszubskiej tradycji tańca feretronów. Obecnie pracuje jako niezależny badacz i filmowiec, realizując projekty społeczne i dokumentacyjne we współpracy z instytucjami kultury.

Barbara Ostrowska: filmowiec i fotograf. Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Studium Fotografii im. Ireny Oleszkiewicz w Sopocie. Po odbyciu stażu w USA pracowała dla Polskiej Agencji Prasowej jako fotograf etatowy. Jej zdjęcia były publikowane w gazetach codziennych oraz magazynach. W latach 2015-2017 realizowała notacje audio, video oraz krótkometrażowe filmy dokumentalne dla Archiwum Emigranta Muzeum Emigracji w Gdyni. W 2018 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury. Aktualnie jest niezależnym filmowcem i fotografem – realizuje zlecenia dla muzeów, instytucji i firm.

Galeria