„Cokolwiek zrobisz, nie jedź do Manili!”Dyskusje o dziedzictwie w nieturystycznym mieście 

Wraz ze SPE zapraszamy na ostatnie już w tym roku spotkanie online z cyklu „Podróże z antropologią”. Tym razem o Filipinach opowiadać będzie dr Helena Patzer z IEiAK UW.

Przydatne informacje
Data rozpoczęcia: 
03-12-2020
Godzina: 
19:00

Stolica Filipin, Manila, przytłacza, obezwładnia, ogłusza. Megalopolis, w którym żyje 14 milionów ludzi, miasto niekończących się korków, o wysokim zanieczyszczeniu powietrza, miejsce nieciekawe i trudne, gdzie przyjeżdża się za pracą albo w którym czeka się na wyjazd do pracy za granicą. Tak o swoim mieście mówią sami Manilczycy. Turystów natomiast przestrzega się: „Cokolwiek zrobisz, nie jedź do Manili!”

Manila ma jednak drugą stronę – jest miastem fascynującym i wciągającym, miastem pełnym życia, miastem pełnym historii. W czasie spotkania porozmawiamy o trwającym właśnie procesie odtwarzania dziedzictwa Manili, a szczególnie jej starej pohiszpańskiej części (Intramuros). Ta część miasta posiada tylko jeden przedwojenny budynek, ponieważ została doszczętnie zniszczona w czasie Bitwy o Manilę (1945). Przez ponad 30 lat była pozostawiona sama sobie, odbudowa zaczęła się na dobre dopiero pod koniec lat 1970. Dziś Intramuros staje się ponownie centrum zainteresowania, ponieważ widzi się w nim potencjał turystyczny. W wystąpieniu będzie można usłyszeć o tych, którzy tworzą dziedzictwo Intramuros: jedynych prawdziwych mieszkańcach – squatersach, przewodnikach turystycznych, marynarzach, lokalnej administracji, czy właścicielach sklepików i restauracji.

Poprzez przyjrzenie się dyskusjom i działaniom wokół dziedzictwa Intramuros, zadamy pytanie o to, jak na Filipinach rozumiana jest przeszłość i przyszłość; czym ta wizja różni się od europejskiego rozumienia historii; a także kto i na jakich zasadach tworzy nowe wizje dawnej Manili. Zapraszamy, żeby dowiedzieć się, dlaczego (nie) należy jechać do Manili!

Spotkanie składa się z 45 min wykładu online (live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku) oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności.
Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu. Wydarzenie poprowadzi Marek Kaleta ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.

dr Helena Patzer – antropolożka, adiunktka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Od 2004 roku prowadzi badania dotyczące diaspory filipińskiej w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jej zainteresowania badawcze obejmują migrację, antropologię rozwoju, miasto i dziedzictwo.

Zachęcamy do oglądania nagrań z poprzednich spotkań o Kubie, Południowej Brazylii, Malawi i Polinezji: link
Oraz poznania materiałów z poprzedniej edycji projektu, podczas której skupiliśmy się na podróżach po Rosji: link

Współorganizator: Sklep Podróżnika
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: post-turysta, Solo Jolo, Kontynenty
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.