Sudan. Zapomniana Afryka na starych pocztówkach

Data dodania: 
11-10-2016
Kategorie: 
Wystawa
Przydatne informacje
Miasto: 
Warszawa
Miejsce: 
Pałac Kazimierzowski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Data rozpoczęcia: 
18-10-2016
Data zakończenia: 
31-10-2016
Godzina: 
16:00

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego serdecznie zaprasza na wystawę

SUDAN 
Zapomniana Afryka na starych pocztówkach

18-31 października 2016
w Pałacu Kazimierzowskim, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

wernisaż odbył się 18 października 2016 o godz. 16:00

Zapomniana Afryka na starych pocztówkach, to Afryka widziana oczyma fotografów końca XIX i początków XX w. Afryka widziana przez obiektyw aparatu. To ludzie, ich spojrzenia i codzienne sytuacje uchwycone na stałe w kadrach. Zapomniana Afryka, to świat, który nas urzeka swym pięknem i prostotą. Świat, który skłania do refleksji nad przeszłością i nad przemijalnością.

Stare pocztówki opowiadają niekończącą się historię o kulturach i obyczajach ludów Afryki. Obok walorów estetycznych posiadają one również istotną wartość poznawczą. Pozwalają doświadczyć spotkania z drugim człowiekiem i otaczającym go światem, którego już nie ma. Ideą przewodnią tego przedsięwzięcia jest ukazanie starych fotografii, które pojawiły się w formie kartek pocztowych. Wystawa wprowadza w świat Afryki, przedstawiając wybrane ludy nilockie z Sudanu Południowego oraz Kuszytów z północno-wschodniego Sudanu.

Na wystawie zaprezentowano część bogatej kolekcji kartek pocztowych wybitnego etnologa i afrykanisty, znawcy koczowniczych ludów Sahary i Sudanu dra Adama Rybińskiego.

Kuratorka wystawy
Rafał Śmiałecki

Katalog wystawy

Katalog w formacie pdf